Ο ιστότοπος της Ταινιοθήκης της Ελλάδος βρίσκεται σε διαδικασία αναβάθμισης

Τελευταία Νέα

14/05/2019

Πρόγραμμα προβολών εβδομάδας 16 έως 22 Μαΐου 2019

ΑΙΘΟΥΣΑ Α

ΠΕΜΠΤΗ 16/05
3ο Πανόραμα Ταινιών του Τμήματος Κινηματογράφου

19:00 – 20:30 Part 1   
- Γυμνά Σώματα (11’, 2016)
 - 4 μέρες (76’, 2017)
-
Oncorhynchus Mykiss (6, 2016)
Q & Α

21:00 – 22:45   Part 2
- Χαμένος Θησαυρός
(24’, 2017)
-
Still Life (5’, 2018)                                                                                                                                                                                                                                      - iCon (17’, 2017)
- Μικρά Μυστικά (25’, 2017)
- Ταξί (13’, 2015)
-
cross/film (23’, 2018)
Q & A

23:00  *Special Screening* 
Σαρκοβόρος
(2014) 27min                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 17/05
3ο Πανόραμα Ταινιών του Τμήματος Κινηματογράφου

19:00 – 20:30 Part 1
- Περίπατος / Walk
(52’, 2018)
- Παραμόρφωση / Warp
(31’, 2017)
-
o.μικρόν Ω.μέγα / o mikron O mega (Tiny to Great) (10’, 2013)
Q & A

21:00 – 22:45 Part 2
- 2X3 a
σύμμετρο / 2X3 in assymetry (20’, 2016)
- Pic Nic Days
(19’, 2013)
-
Ποιος φοβάται το σκοτάδι / Who is afraid of the dark (17’, 2016)
-
Αυστραλία / Australia (10’, 2017)
- Rosen
(3’, 2018)
- 10 Days That #rekt Eugene Muller
(18’, 2016)
- Pink Taxi –Destructive Consequences
(Pilot Episode) (10’, 2019)
- Yellow Fieber
(17’, 2015)
Q & A

23:00 *Special Screening*
Μηδέν ( 0 ) / Zero ( 0 ) (10’, 2015)

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 18/05

18:00 Κενή Διαθήκη του Πάρι Τακόπουλου
Σκηνοθεσία: Αλέξανδρος Φασσόης
Διάρκεια: 80’
Έτος: 2018
Παρουσία του σκηνοθέτη

20:00 Για χωρίς λόγους, συναντήσεις με τον Γιώργο Μανιάτη 
Σκηνοθεσία: Σταύρος Ψυλλάκης
Διάρκεια: 99’
Έτος: 2019
Μετά την προβολή ακολουθεί συζήτηση με προσκεκλημένους ομιλητές και το κοινό για την ταινία.
Σκέψεις και συναισθήματα που προκάλεσε, σε νέους ανθρώπους, η γνωριμία με τον Γιώργο Μανιάτη.
- Γιώτα Βαλσαμή (μεταπτυχιακό Ε.Κ.Π.Α.), 
- Λένα Κυριακίδη (δημοσιογράφος Εφ. Συντακτών), 
- Ρήγας Διονυσόπουλος (φοιτητής ΠΑΝΤΕΙΟΥ),
- Κωνσταντίνος Φραγκίσκος Ψυλλάκης (φοιτητής Ο.Π.Α.)
Συντονίζει ο Αιμίλιος Καλιακάτσος (εκδόσεις ΣΤΙΓΜΗ)
Είσοδος: 5€

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 19/05 - ΤΕΤΑΡΤΗ 22/05

18:00 Searching for Ingmar Bergman / Μπέργκμαν: Ένας Αιώνας
Σκηνοθεσία: Μαργκαρέτε φον Τρότα
Διάρκεια: 95’
Έτος: 2018 
Διανομή: Wierdwave

20:00 Searching for Ingmar Bergman / Μπέργκμαν: Ένας Αιώνας

22:00 Searching for Ingmar Bergman / Μπέργκμαν: Ένας Αιώνας

 

ΑΙΘΟΥΣΑ Β

ΠΕΜΠΤΗ 16/05 - ΤΕΤΑΡΤΗ 22/05

Η Αίθουσα θα παραμείνει κλειστή

 

- Η είσοδος στο 3ο Πανόραμα Ταινιών του Τμήματος Κινηματογράφου είναι ελεύθερη με σειρά προτεραιότητας

-Είσοδος για την προβολή Για χωρίς λόγους, συναντήσεις με τον Γιώργο Μανιάτη: 5€

- Είσοδος για όλες τις αίθουσες: 7€, 5€* (μειωμένο)

- Κάθε Πέμπτη ισχύει προσφορά εισόδου για 2 άτομα με ένα εισιτήριο στα 7€

- Δευτέρα έως Παρασκευή (προβολές στις 18.00): γενική είσοδος 5 €

*Το μειωμένο εισιτήριο αφορά στις παρακάτω κατηγορίες:

μαθητές, φοιτητές, άτομα άνω των 65 ετών, άνεργοι, άνθρωποι με αναπηρία - ΑμεΑ (ισχύει και για έναν/μία συνοδό), δάσκαλοι-καθηγητές, ατέλειες.

Προνόμια μελών σε ΜΜΕ
-Αθηνόραμα Club (Αθηνόραμα): Από Δευτέρα έως και Πέμπτη, ειδική τιμή € 5

 


Διαβάστε Περισσότερα...


07/05/2019

Πρόγραμμα προβολών εβδομάδας 9 έως 15 Μαΐου 2019

 

ΑΙΘΟΥΣΑ Α

ΠΕΜΠΤΗ 09/05
I.P.A.S. FILM FESTIVAL

17:30
Fisso
 (8,46’), Σκηνοθεσία: Raito Low Jing Yi
Companion (
5,46’), 
Σκηνοθεσία: Ömer Dişbudak
Like a Good Kid
 (20’), 
Σκηνοθεσία:  Arian Vazirdaftari
The Arrival
 (19,19’), 
Σκηνοθεσία:  Justyna Pelc
For a Smile 
(18’), 
Σκηνοθεσία:  Pirmin Stymol, Till Mayer
Angel’s Mirror
 (14’), 
Σκηνοθεσία:  Cheng Chao (Q&A's with the directors)

19:30
The Right to Learn
 (30,50’), Σκηνοθεσία: Conor DeVries
Reflections
 (14,55’), 
Σκηνοθεσία: Florent Agostini
50 and 50
 (11,42’), 
Σκηνοθεσία: Davide Lupinetti
Getting Ready For Being Late
 (14,30’), 
Σκηνοθεσία: Aram Dildar
Hedieh 
(15’), 
Σκηνοθεσία: Sahar Sotoodeh

21:30
The Fox
 (9,45’), Σκηνοθεσία: Sadegh Javadi Nikjeh
The Blackgod
 (29,59’), 
Σκηνοθεσία: Grzegorz Paprzycki
Narge’s Voice
 (14, 58), 
Σκηνοθεσία: Hadi Rahbar
Colors 
(5,45’), 
Σκηνοθεσία: Shereen Deen
Aya
 (23,43’), 
Σκηνοθεσία: Moufida Fedhila
Relicious
 (8,27’), 
Σκηνοθεσία: Eugenio Villani, Raffaele Palazzo
Assia
 (11,48’), 
Σκηνοθεσία: Zairi Malika (Q&A's with the directors)

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10/05
I.P.A.S. FILM FESTIVAL

17:30 
Abeo
 (7’), Σκηνοθεσία: Brenda Lopez
Nobody Dies Here (23,21’), 
Σκηνοθεσία: Simon Panay
Breathing (12’), 
Σκηνοθεσία: Farshid Ayoobinejad
Hindsight (11,5’), 
Σκηνοθεσία: Oisin-Tomás  Ó Raghallaigh
In Touch (15,42’), 
Σκηνοθεσία: Marta Miaskowska
Gloomy Green (18,18’), 
Σκηνοθεσία: Forouzan Jalali (Q&A's with the directors)

19:30 
The Little World of Emilie
 (20,45’), Σκηνοθεσία: Mehdi Noblesse
The All Seeing Blind (17’), 
Σκηνοθεσία: Nuri Cihan Ozdogan
Bitter Sea (14,48’), 
Σκηνοθεσία: Fateme Ahmadi
24-Hour Workday (14,40’), 
Σκηνοθεσία: Zishun Ning
May Day (21’), 
Σκηνοθεσία: Olivier Magis, Fedrik De Beul (Q&A's with the directors)

21:30 
Women and Religion in India
 (37’), Σκηνοθεσία: Disha Arora
In a land of macho men, the queer is king (18,37’), 
Σκηνοθεσία: David Carrizosa
Blind Whispers (6,4’), 
Σκηνοθεσία: Khalil Joseph Bañares
The Snag (8’), 
Σκηνοθεσία: Isabelle Desalos
Vulva (18,54’), 
Σκηνοθεσία: Elliott Watson
Rita (20,50’), 
Σκηνοθεσία: George Danopoulos (Q&A's with the directors)

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 11/05
I.P.A.S. FILM FESTIVAL

17:30 
Trigger Happy
 (2,45’), Σκηνοθεσία: Anne T. Hanson
Zaid (24,32’), 
Σκηνοθεσία: Jamie Lee
Land (7,37’) 
Σκηνοθεσία: Raphaël Meyer
Dictoven (7,19’), 
Σκηνοθεσία: Ammar Nusry
Someone (14,30’) 
Σκηνοθεσία: Marco Gadge
Red Wheat Fields (12,48’), 
Σκηνοθεσία: Asad Bahreini
How to Disarm a Fighter Jet (20’) 
Σκηνοθεσία: Natalie Thomas (Q&A's with the directors)
Who am I? (7,20’), 
Σκηνοθεσία: Rose Hanawi (Q&A's with the directors)

19:30 
Crumpled Papers
 (15,25’), Σκηνοθεσία: Murat Unal
Tax Evasion: A Greek National Sport (22,24’), 
Σκηνοθεσία: Kelly Sarri (Q&A's with the directors)
Zero (9’), 
Σκηνοθεσία: David Macian
N.O.S.U.G.A.R. (13,33’), 
Σκηνοθεσία: Eirini Polydorou (Q&A's with the directors)
Evripidou 14 (16’), 
Σκηνοθεσία: Micheal Demetrius (Q&A's with the directors)

21:30 
Limbo
 (15’), Σκηνοθεσία: Ghasideh Golmakani
Zona (20’), 
Σκηνοθεσία: Toofan Nahanghodrati
Bond (19,19’), 
Σκηνοθεσία: Bernadette Mayer (Q&A's with the directors)
Luciana (17,33’), 
Σκηνοθεσία: Enrique Catalán
Fake News (15’), 
Σκηνοθεσία: Dimitris Katsimiris (Q&A's with the directors)
Ales (15,27’), 
Σκηνοθεσία: Ben Faiçal(Q&A's with the directors)

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 12/05
I.P.A.S. FILM FESTIVAL

17:30 
Saturn in Leo
 ( 4,44’), Σκηνοθεσία: Anna Šagadin
Room 13 (15’), 
Σκηνοθεσία: Meysam Oghbaei, Mahdie Toosi
Taiwan! Let's Get Married! (18,07’), 
Σκηνοθεσία: Larry Tung
Goldfish (14,21’), 
Σκηνοθεσία:  Yorgos Angelopoulos (Q&A's with the directors)
Anniversary ( 14,17’), 
Σκηνοθεσία:  Angelica Germanà Bozza
The Stone Maker (12’), 
Σκηνοθεσία:   Ali Navaeian
Perhaps Today... (8,25’), 
Σκηνοθεσία:   Nadine Asmar
We The Children (22’), 
Σκηνοθεσία:  Maysaa Bazna

20.00 
Award Ceremony

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 13/05
19:00 Μια Ιδιαίτερη Οικογένεια - 
A sort of family 
Σκηνοθεσία: Ντιέγκο Λέρμαν
Διάρκεια: 95’
Έτος: 2018
Διανομή: 
Weirdwave

21:00 Μια Ιδιαίτερη Οικογένεια - A sort of family 

 

ΤΡΙΤΗ 14/05
 19:00 Μια Ιδιαίτερη Οικογένεια - A sort of family

 21:00 Μια Ιδιαίτερη Οικογένεια - A sort of family

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 15/05
19:00 Μια Ιδιαίτερη Οικογένεια - A sort of family

21:00 Μια Ιδιαίτερη Οικογένεια - A sort of family

 

ΑΙΘΟΥΣΑ Β

ΠΕΜΠΤΗ 09/05
19:00 Μια Ιδιαίτερη Οικογένεια - A sort of family

21:00 Μια Ιδιαίτερη Οικογένεια - A sort of family

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10/05
19:00 Μια Ιδιαίτερη Οικογένεια - A sort of family

21:00 Μια Ιδιαίτερη Οικογένεια - A sort of family

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 11/05

17:00 Κενή Διαθήκη του Πάρι Τακόπουλου 
Σκηνοθεσία: Αλέξανδρος Φασσόης 
Διάρκεια: 80'
Έτος: 2018
Παρουσία του σκηνοθέτη

20:00 Για χωρίς λόγους, συναντήσεις με τον Γιώργο Μανιάτη 
Σκηνοθεσία: Σταύρος Ψυλλάκης
Διάρκεια: 99’
Έτος: 2019
Μετά την προβολή ακολουθεί συζήτηση με τον σκηνοθέτη, το κοινό και προσκεκλημένους συνεργάτες του Γ. Μανιάτη και μέλη του ΕΥΡΕΤΗΡΙΟΥ: Γιώργος Πολύζος (κατασκευαστής αρχαίων οργάνων) & Κώστας Βλησίδης (συγγραφέας, ερευνητής).

22:00 Για χωρίς λόγους, συναντήσεις με τον Γιώργο Μανιάτη

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 12/05
17:00 Κενή Διαθήκη του Πάρι Τακόπουλου 
Σκηνοθεσία: Αλέξανδρος Φασσόης 
Διάρκεια: 80'
Έτος: 2018
Παρουσία του σκηνοθέτη

19.00 Κλειστή εκδήλωση

ΔΕΥΤΕΡΑ 13/05 - ΤΕΤΑΡΤΗ 15/05

Δεν θα πραγματοποιηθούν προβολές

 

 


-Είσοδος στην προβολή της ταινίας Για χωρίς λόγους, συναντήσεις με τον Γιώργο Μανιάτη: 5€
-Είσοδος για όλες τις αίθουσες: 7€, 5€*
 (μειωμένο)
Κάθε Πέμπτη ισχύει προσφορά εισόδου για 2 άτομα με ένα εισιτήριο στα 7€ 
Δευτέρα έως Παρασκευή (προβολές στις 18.00): γενική είσοδος 5 €

*Το μειωμένο εισιτήριο αφορά στις παρακάτω κατηγορίες:
μαθητές, φοιτητές, άτομα άνω των 65 ετών, άνεργοι, άνθρωποι με αναπηρία - ΑμεΑ (ισχύει και για έναν/μία συνοδό), δάσκαλοι-καθηγητές, ατέλειες.

Προνόμια μελών σε ΜΜΕ
-Αθηνόραμα Club (Αθηνόραμα):
 Από Δευτέρα έως και Πέμπτη, ειδική τιμή € 5

 


Διαβάστε Περισσότερα...


25/04/2019

Πρόγραμμα προβολών εβδομάδας 2 έως 8 Μαΐου 2019

ΑΙΘΟΥΣΑ Α

ΠΕΜΠΤΗ 02/05

18:00 Supa Modo/ Σούπα Μόντο 
Σκηνοθεσία: Λικαρίον Γουαϊανίνα
Διάρκεια: 75’
Έτος: 2018
Διανομή: Νεανικό Πλάνο

20:00 Ο ΚΟΡΣΙΚΑΝΟΣ – A Violent Life
Σκηνοθεσία: Τιέρι ντε Περετί
Διάρκεια: 90’
Έτος: 2017
Διανομή: Weirdwave

22:00 Ο ΚΟΡΣΙΚΑΝΟΣ – A Violent Life 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 03/05

18:00 Supa Modo/ Σούπα Μόντο

20:00 Ο ΚΟΡΣΙΚΑΝΟΣ – A Violent Life

22:00 Ο ΚΟΡΣΙΚΑΝΟΣ – A Violent Life 

ΣΑΒΒΑΤΟ 04/05

18:00 Supa Modo/ Σούπα Μόντο

20:00 Για χωρίς λόγους, συναντήσεις με τον Γιώργο Μανιάτη
Σκηνοθεσία: Σταύρος Ψυλλάκης
Διάρκεια: 99’
Έτος: 2019

 22:00 Ο ΚΟΡΣΙΚΑΝΟΣ – A Violent Life

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 05/05

18:00 Supa Modo/ Σούπα Μόντο

20.00 ΤΟΠΟ ΣΤΟΥΣ ΜΙΚΡΟΜΗΚΑΔΕΣ! 2 

Προβολή Ταινιών:

Παρουσία σκηνοθετών και συντελεστών. Θα ακολουθήσει συζήτηση με το κοινό.

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 06/05

18:00 Supa Modo/ Σούπα Μόντο

20:00 ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΚΕΘΙ: ‘Η ισότητα των φύλων στην Ευρώπη που θέλουμε’
Ταινίες που προβλήθηκαν στο Φεστιβάλ Δράμας:

Στη συνέχεια της εκδήλωσης θα μιλήσουν οι:

Τη συζήτηση θα συντονίσει η Ανζελίκ Κουρούνη, δημοσιογράφος.
Είσοδος ελεύθερη

22:00 Ο ΚΟΡΣΙΚΑΝΟΣ – A Violent Life 

 

ΤΡΙΤΗ 07/05

 18:00 Supa Modo/ Σούπα Μόντο

20:00 Ο ΚΟΡΣΙΚΑΝΟΣ – A Violent Life

22:00 Ο ΚΟΡΣΙΚΑΝΟΣ – A Violent Life 

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 08/05

18:00 Supa Modo/ Σούπα Μόντο

20:00 Ο ΚΟΡΣΙΚΑΝΟΣ – A Violent Life

22:00 Ο ΚΟΡΣΙΚΑΝΟΣ – A Violent Life 

 

ΑΙΘΟΥΣΑ Β

 

ΠΕΜΠΤΗ 02/05

19:00 Transit
Σκηνοθεσία: Κρίστιαν Πέτζολντ
Διάρκεια: 101’
Έτος: 2018
Διανομή: Seven Films

21:00 Transit 

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 03/05

Με το βλέμμα της κριτικής

Ημερίδα προβολών ευρωπαϊκών ταινιών, βραβευμένων από τους κριτικούς κινηματογράφου της FIPRESCI

19.00 Το σπίτι των άλλων/ House of others, (2016, 106’) Σκηνοθεσία: Russudan Glurjidze, 

21.00 Μύγες του χειμώνα/ Winter flies,(2018, 85’) Σκηνοθεσία: Olmo Omerzu

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 04/05

19:00 Transit

21:00 Transit

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 05/05

19:00 Transit

21:00 Transit

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 06/05

19:00 Transit

21:00 Transit

 

ΤΡΙΤΗ 07/05

19:00 Transit

21:00 Transit

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 08/05

19:00 Transit

21:00 Transit

 

-Είσοδος στην ημερίδα προβολών ‘Με το βλέμμα της κριτικής’ : 3 ευρώ/ προβολή

-Είσοδος στo αφιέρωμα Τόπο στους μικρομηκάδες! : 3 ευρώ

-Είσοδος για όλες τις αίθουσες: 7€, 5€* (μειωμένο)

Κάθε Πέμπτη ισχύει προσφορά εισόδου για 2 άτομα με ένα εισιτήριο στα 7€ 

Δευτέρα έως Παρασκευή (προβολές στις 18.00): γενική είσοδος 5 €

*Το μειωμένο εισιτήριο αφορά στις παρακάτω κατηγορίες:

μαθητές, φοιτητές, άτομα άνω των 65 ετών, άνεργοι, άνθρωποι με αναπηρία - ΑμεΑ (ισχύει και για έναν/μία συνοδό), δάσκαλοι-καθηγητές, ατέλειες.

Προνόμια μελών σε ΜΜΕ

-Αθηνόραμα Club (Αθηνόραμα):Από Δευτέρα έως και Πέμπτη, ειδική τιμή € 5

 


Διαβάστε Περισσότερα...


Χρήσιμοι Σύνδεσμοι