Ο ιστότοπος της Ταινιοθήκης της Ελλάδος βρίσκεται σε διαδικασία αναβάθμισης

Μουσείο Κινηματογράφου

Επισκευθείτε την πολύ ενδιαφέρουσα ενότητα "Μουσείο Κινηματογράφου"

Μέσα από την ενότητα αυτή, θα μπορέσετε να πλοηγθείτε στα Ψηφιακά Μουσειακά Εκθέματα και να δείτε βίντεο με τρισδιάστατη αναπαράσταση για δέκα από αυτά.

Επίσης θα βρείτε ενδιαφέρουσες πληροφορίες, για την πολυμεσική έκδοση της Ταινιοθήκης της Ελλάδος και του Μουσείου Κινηματογράφου.

Αρχική σελίδα » Νέα & Ανακοινώσεις

Νέα & Ανακοινώσεις

[28/01/2020]  Δημοσιεύτηκε από admin

Πρόγραμμα προβολών εβδομάδας 30 Ιανουαρίου έως 5 Φεβρουαρίου 2020

 

ΑΙΘΟΥΣΑ Α

ΠΕΜΠΤΗ 30/01

19:30 Μια Λευκή, Λευκή Μέρα / A White, White Day 
Σκηνοθεσία: Hlynur Palmason
Διάρκεια: 109’
Χώρα: Iceland
Διανομή: Weirdwave

21:30 Μια Λευκή, Λευκή Μέρα 

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 31/01

19:30 Μια Λευκή, Λευκή Μέρα 

21:30 Μια Λευκή, Λευκή Μέρα 

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 1/02

ΟΙ ΒΡΑΒΕΥΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΟΥ 21ΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΕΟΥΣ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

  • 4:10 μ.μ. - 5:59 μ.μ

Ίαν, μια συγκινητική ιστορία/Ian, a moving story, Abel Gorldfarb, Αργεντινή, 9’, 2018 
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Κινουμένου Σχεδίου από την Διεθνή Κριτική Επιτροπής Νέων.

Το κλαδί/The stick, Teppo Airaksimen, Φινλανδία, 12’, 2019 
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας από την Κριτική Επιτροπή Παιδιών

Πρώτος αποχαιρετισμός/A First Farewell, Lina Wang, Κίνα, 88’, 2018
Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας

  • 6:15 μ.μ. - 8:09 μ.μ.

Ο Χαρταετός/The Kite, Martin Smatana, Τσεχία-Σλοβακία-Πολωνία, 13’, 2019
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Κινουμένου Σχεδίου από την Κριτική Επιτροπή Παιδιών

 Η Ρόκα αλλάζει τον κόσμο/Rocca changes the world, Katja Benrath, Γερμανία, 101’, 2019 
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μεγάλου Μήκους από τη Διεθνής Κριτική Επιτροπή, Βραβείο “#ThisisEU Ευρωπαϊκές αξίες” της Αντιπροσω-πείας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα, Βραβείο Διεθνούς Κέντρου Κινηματογράφου για Παιδιά και Νέους (CIFEJ)

  • 8:30 μ.μ. - 10:05 μ.μ.

 Η Μπουλμπούλ μπορεί να τραγουδήσει/Bulbul can sing, Rima Das, Iνδία, 95’, 2018
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μεγάλου Μήκους και Βραβείο Καλύτερης Ερμηνείας Κοριτσιού από την Διεθνή Κριτική Επιτροπή

 

ΚΥΡΙΑΚΗ  2/02

ΟΙ ΒΡΑΒΕΥΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΟΥ 21ΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΕΟΥΣ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 

  • 4:10 μ.μ. - 5:55 μ.μ.

Η αλεπού και το πουλί /The fox and the bird, Sam and Fred Guilliaume, Ελβετία-Βέλγιο, 12’, 2018
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Κινουμένου Σχεδίου από τη Διεθνή Κριτική 

Μετρονόμος (στον ρυθμό)/ Metronome (In time), Scott Lochmus, ΗΠΑ,14’, 2019 
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας από την Διεθνή Κριτική Επιτροπή Νέων

Ο παππούς μου είναι εξωγήινος/ My grandpa is an alien, Drazen Zarkovic–Marina Andree Skop, Κροατία-Σλοβενία-Τσεχία-Σλοβακία-Νορβηγία-Βοσνία & Ερζεγοβίνη-Λουξεμβούργο, 79’, 2019
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μεγάλου Μήκους της European Children’s Film Association

  • 6:15 μ.μ. - 7:59 μ.μ.

Κέικ με καρδιά που λιώνει/ Melting Heart Cake, Benoit Chieux, Γαλλία,12’, 2019 
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους της European Children’s Film Association

Κομμώσεις Ρόμι/Romy’s Salon, Mischa Kamp, Ολλανδία, 92’, 2019 
Βραβείο Σεναρίου σε Ταινία Μεγάλου Μήκους από τη Διεθνή Κριτική Επιτροπή, Βραβείο της Βουλής των Ελλήνων «Ανθρώπινες Αξίες»

  • 8:30 μ.μ. - 9:45 μ.μ.

Πιτσιρίκια στη βροχή/Rain rain runaway, Clementine Carrie, Γαλλία, 15’,2018 
Καλύτερη Ταινία Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας από τη Διεθνή Κριτική Επιτροπή.  

Στα άκρα/ On the edge, Aldiyar Bairakimov, Καζακστάν, 60’, 2018 
Βραβείο Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου (ΠΕΚΚ)

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 3/02

19:30 Μια Λευκή, Λευκή Μέρα 

21:30 Μια Λευκή, Λευκή Μέρα 

 

ΤΡΙΤΗ 4/02

19:30 Μια Λευκή, Λευκή Μέρα 

21:30 Μια Λευκή, Λευκή Μέρα 

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 5/02

16ο ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ 2019, Παράθυρα στον Πλανήτη μας 

18:00 Countdown on river Xingu, 2016 Martin Kessler / ΓΕΡΜΑΝΙΑ, 90’  
Η ταινία προβάλλεται στο πλαίσιο του έργου “Change the power – (em)power to change: Local authorities towards the SDGs and Climate Justice”, που συγχρηματοδοτείται από την Ε.Ε. – πρόγραμμα Development Education and Awareness Raising (DEAR). 
Πρόλογος από τους: 
-Ιάκωβο Σαρηγιάννη, Γενικό Διευθυντή και 
-Δήμητρα Κυριακοπούλου, Μηχ/κό Χωροταξίας, Πολεοδομίας & Περιφερειακής Ανάπτυξης , ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ Α.Ε. Είσοδος ελεύθερη

20:00 Losing Alaska, 2018 ** Tom Burke / ΙΡΛΑΝΔΙΑ, 83΄ 

21:25  Walden, 2018 Daniel Zimmermann/ ΕΛΒΕΤΙΑ, 106΄  

 

ΑΙΘΟΥΣΑ Β

ΠΕΜΠΤΗ 30/01

19:30 La vérité / Η Αλήθεια 
Σκηνοθεσία: Hirokazu Koreeda
Διάρκεια: 106’
Χώρα: F
rance
Διανομή: Seven Films

21:30 Beanpole / Ένα Ψηλό Κορίτσι 
Σκηνοθεσία: Kantemir Balagov
Διάρκεια: 130’
Χώρα: 
Russia 
Διανομή: Seven Films

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 31/01

17:00 Μέχρι τη θάλασσα / As far as the sea 
Σκηνοθεσία: Μάρκος Γκαστίν 
Διάρκεια: 112’
Η προβολή θα είναι καθολικά προσβάσιμη, με Υπότιτλους SDH για Κ/κωφές/ούς και βαρήκοοες/ους και Ακουστική Περιγραφή AD για τυφλές/ούς και ανθρώπους με προβλήματα όρασης, με την πιστοποίηση και επιμέλεια της Κίνησης Ανάπηρων Καλλιτεχνών-Disabled Artists Movement. Μετά την προβολή θα υπάρχει συζήτηση με τους συντελεστές και τους πρωταγωνιστές, με ταυτόχρονη διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα.
Το πρόγραμμα διατίθεται δωρεάν σε μεγαλογράμματη σειρά, γραφή Braille και σε κώδικα QR για τυφλούς/ές και ανθρώπους με προβλήματα όρασης, οι (σινεφίλ) σκύλοι οδηγοί τυφλών είναι ευπρόσδεκτοι με τους χειριστές/τριές τους.
Ο χώρος είναι φιλικός και προσβάσιμος για ανάπηρα και εμποδιζόμενα άτομα.
Διατίθεται χώρος υγιεινής για όλους/όλες. Προβλέπεται χώρος στάθμευσης οχημάτων των αναπήρων.

19:30 Η Αλήθεια 

21:30 Ένα Ψηλό Κορίτσι

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 1/02

ΟΙ ΒΡΑΒΕΥΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΟΥ 21ΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΕΟΥΣ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

  • 16:00- 18:00 Ταινίες Camera Zizanio

Ιστορία της Ελληνικής Τοιχογραφίας ΙΙ, 1’35’’, 1ο Δημοτικό Σχολείο Ιλίου
(Βραβείο Εγγραμματισμού στα Μέσα)

Το αιώνιο βιβλίο, 10’, 3ο Δημοτικό Σχολείο Πύργου (1ο Βραβείο - Κατηγορία Α’)

 Ο κόσμος του βιβλίου, 10’, Ηλίας Μαθιουδάκης, Ελένη Αθανασά (2ο Βραβείο - Κατηγορία Α’)

Καληνύχτα παππού, 10’, 4ο Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης (3ο Βραβείο - Κατηγορία Α’)

Εκδρομή, 10’, 1ο Γυμνάσιο Ζωγράφου (1ο Βραβείο - Κατηγορία Β’)

Πίστεψε, ψάξε, ξεκίνα, 10’, 6ο Λύκειο Ζωγράφου (2ο Βραβείο - Κατηγορία Β’)

Footballholics, 10’, 1o ΓΕΛ Ταύρου (3ο Βραβείο - Κατηγορία Β’)

Είμαστε όλοι μπισκότα, 2’, Εργαστήρι Οπτικοακουστικών Μέσων Εκπαιδευτηρίων Αργύρη - Λαιμού

Το μαγικό δάσος της αγάπης, 3’54’’, Κέντρο Φιλοξενίας Προσφύγων Οινοφύτων (Νεανικό Πλάνο - Solidarity Now)

 Fill the mold, 7’21’’, 2ο ΓΕΛ Αμαρουσίου

 Εγώ, ο άλλος, 9’49’’, 2ο Πειραματικό Λύκειο Αθήνας

(im)possible, 4’02’’, Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Γέρακα

  • 6:00 μ.μ. - 7:31 μ.μ.

Ψηλά το Κεφάλι/ Chin up, JoAnne Salmon, Μεγάλη Βρετανία, 5’, 2018 
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Ντοκιμαντέρ Μικρού & Μεσαίου Μήκους από την Διεθνή Κριτική Επιτροπή

Τρέχει στο αίμα μου/In my blood it runs, Maya Newell, Αυστραλία, 84’,2019 
Βραβείο Καλύτερου Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής

  • 8:00 μ.μ. - 9:39 μ.μ.

OBON, Andre Hoermann και Anna Samo, Γερμανία, 15’, 2018
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Ντοκιμαντέρ Μικρού & Μεσαίου Μήκους από την Κριτική Επιτροπή Παιδιών

Η μαγική ζωή της V/The magic life of V, Tonislav Hristov, Φινλανδία-Δανία-Βουλγαρία, 86’, 2019
Βραβείο Καλύτερης Σκηνοθεσίας Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους από τη Διεθνή Κριτική Επιτροπή

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 02/02

ΟΙ ΒΡΑΒΕΥΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΟΥ 21ΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΕΟΥΣ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 

  • 4:00 μ.μ. - 5:41 μ.μ. Επιλογές από την Camera Zizanio 

Λίγα βήματα πιο πέρα..., 10’, 2ο Γυμνάσιο Καισαριανής

Animated Opera- Οι γάμοι του Φίγκαρο, 5’54’’, 4ο Γυμνάσιο Παλαιού Φαλήρου και το Μουσικό Γυμνασίο Αλίμου με την καθοδήγηση των εκπαιδευτριών του Καρπού

Κάνε ό,τι θέλεις, 7’55’’, 1ο ΓΕΛ Κερατσινίου

Ντοκιμαντέρ για την ηθοποιό Μαρίκα Κοτοπούλη, 10’, 5ο Γυμνάσιο Ζωγράφου

Why so serious?, 11’, Κινηματογραφικό Εργαστήριο Φεστιβάλ Ολυμπίας

Το ποτάμι κάτω από την πόλη, 6’, Κινηματογραφικό Εργαστήριο Φεστιβάλ Ολυμπίας

  • 6:00 μ.μ. - 7:24 μ.μ.

Anbessa, Mo Scarpelli, Ιταλία-ΗΠΑ, 86’, 2019
Βραβείου Καλύτερου Ντοκιμαντέρ της European Children’s Film Association

  • 8:00 μ.μ. - 9:53 μ.μ. 

19.91, Emilia Sniegoska, Πολωνία, 25’, 2019 
Εύφημη μνεία της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής

Χάλκινα ίχνη ενός ονείρου/Copper Notes of a Dream, Reza Farahmand,Ιράν–Καναδάς, 88’, 2019
Εύφημη μνεία της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 03/02

19:30 Η Αλήθεια 

21:30 Ένα Ψηλό Κορίτσι

 

ΤΡΙΤΗ 04/02

19:30 Η Αλήθεια 

21:30 Ένα Ψηλό Κορίτσι

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 05/02

19:30 Η Αλήθεια 

21:30 Ένα Ψηλό Κορίτσι 

 

 

-Είσοδος στο 16ο ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ 2019, Παράθυρα στον Πλανήτη μας:

4€ ανά προβολή , 7€ ανά ημέρα 

-Είσοδος στο αφιέρωμα ΟΙ ΒΡΑΒΕΥΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΟΥ 21ΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΕΟΥΣ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ:

9€  Ημερήσιο εισιτήριο για ενήλικες, 6€  Ημερήσιο εισιτήριο για παιδιά , 5€  Είσοδος ανά προβολή

-Είσοδος για όλες τις αίθουσες: 7€, 5€* (μειωμένο)

Κάθε Πέμπτη ισχύει προσφορά εισόδου για 2 άτομα με ένα εισιτήριο στα 7€ 

*Το μειωμένο εισιτήριο αφορά στις παρακάτω κατηγορίες:
μαθητές, φοιτητές, άτομα άνω των 65 ετών, άνεργοι, άνθρωποι με αναπηρία - ΑμεΑ (ισχύει και για έναν/μία συνοδό), δάσκαλοι-καθηγητές, ατέλειες.

Προνόμια μελών σε ΜΜΕ
-Αθηνόραμα Club (Αθηνόραμα):
 Από Δευτέρα έως και Πέμπτη, ειδική τιμή € 5

 

 

 

 

 

 

περισσότερα

[21/01/2020]  Δημοσιεύτηκε από admin

Πρόγραμμα προβολών εβδομάδας 23 έως 29 Ιανουαρίου 2020

ΑΙΘΟΥΣΑ Α

ΠΕΜΠΤΗ 23/01

19:30 Τραγούδι Χωρίς Όνομα/  Canción sin nombre 
Σκηνοθεσία: Melina León
Διάρκεια: 97’
Χώρα: Peru
Διανομή: Danaos Films

21:30 Τραγούδι Χωρίς Όνομα

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 24/01

19:30 Τραγούδι Χωρίς Όνομα

21:30 Τραγούδι Χωρίς Όνομα

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 25/01

17:00 Τόπο στους μικρομηκάδες!
Προβολή ταινιών:

  • Calling - Άρτεμις Αναστασιάδου (2017, 16’) 
  • Ghost in the machine - Όλιβερ Κριμπάς (2012, 19’) 
  • Signed agreement - Νικολέτα Λεούση (2012, 23’) 
  • Sailor - Γαβριήλ Τζάφκας (2014, 17’) 
  • Simon says - Nίκος Τσεμπερόπουλος (2015, 13’) 
  • Ιndex - Nικόλας Κολοβός (2019, 12’)
  • Olla - Αριάν Λαμπέντ (2019, 27’)

Παρουσία σκηνοθετών και συντελεστών. Θα ακολουθήσει συζήτηση με το κοινό στο χώρο του Μουσείου.
Η προβολή εγκαινιάζει το φετινό κύκλο προβολών μικρού μήκους ταινιών με πρωτοβουλία της Ταινιοθήκης της Ελλάδος      

19:30 Τραγούδι Χωρίς Όνομα

21:30 Τραγούδι Χωρίς Όνομα

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 26/01

17:00 Μέχρι τη θάλασσα / As far as the sea 
Σκηνοθεσία: Μάρκος Γκαστίν
Διάρκεια: 112’
Η προβολή θα είναι καθολικά προσβάσιμη, με Υπότιτλους SDH για Κ/κωφές/ούς και βαρήκοοες/ους και Ακουστική Περιγραφή AD για τυφλές/ούς και ανθρώπους με προβλήματα όρασης, με την πιστοποίηση και επιμέλεια της Κίνησης Ανάπηρων Καλλιτεχνών-Disabled Artists Movement. Μετά την προβολή θα υπάρχει συζήτηση με τους συντελεστές και τους πρωταγωνιστές, με ταυτόχρονη διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα.
Το πρόγραμμα διατίθεται δωρεάν σε μεγαλογράμματη σειρά, γραφή Braille και σε κώδικα QR για τυφλούς/ές και ανθρώπους με προβλήματα όρασης, οι (σινεφίλ) σκύλοι οδηγοί τυφλών είναι ευπρόσδεκτοι με τους χειριστές/τριές τους.
Ο χώρος είναι φιλικός και προσβάσιμος για ανάπηρα και εμποδιζόμενα άτομα.
Διατίθεται χώρος υγιεινής για όλους/όλες. Προβλέπεται χώρος στάθμευσης οχημάτων των αναπήρων. 

19:30 Τραγούδι Χωρίς Όνομα

21:30 Τραγούδι Χωρίς Όνομα

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 27/01

18.00 Georg / Γκέοργκ
Σκηνοθεσία: Σωτήρης Μπέκας 
Διάρκεια: 99’
Έτος: 2019
Ένα ντοκιμαντέρ για τον Ούγγρο μαρξιστή φιλόσοφο Γκέοργκ Λούκατς.
Θα ακολουθήσει συζήτηση με τους:

  • Γεράσιμο Κουζέλη, καθηγητή ΕΚΠΑ, μέλος ΔΣ ΙΝΠ
  • Κωνσταντίνο Καβουλάκο, καθηγητή Πανεπιστημίου Κρήτης
  • Σοφία Λαμπροπούλου, μουσικός
  • Νικόλαο Βλαχάκη, υποψήφιο διδάκτορα φιλοσοφίας - πρ. διπλωμάτη στη Βουδαπέστη.
  • Συντονίζει ο Ανδρέας Μαράτος, επιστημονικός συνεργάτης ΙΝΠ

Είσοδος ελεύθερη 
Μια εκδήλωση του Ινστιτούτου Νίκος Πουλαντζάς

 21:30 Τραγούδι Χωρίς Όνομα

 

ΤΡΙΤΗ 28/01

19:30 Τραγούδι Χωρίς Όνομα

21:30 Τραγούδι Χωρίς Όνομα

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 29/01

19:30 Τραγούδι Χωρίς Όνομα

21:30 Τραγούδι Χωρίς Όνομα

 

ΑΙΘΟΥΣΑ Β

ΠΕΜΠΤΗ 23/01

19:00 H μπαλάντα του Ρίτσαρντ Τζούελ / Richard Jewell 
Σκηνοθεσία: Clint Eastwood
Διάρκεια: 131’
Χώρα: US
Διανομή: Tanweer 

21:30 Ένα Ψηλό Κορίτσι/ Beanpole  
Σκηνοθεσία: Kantemir Balagov
Διάρκεια: 130’
Χώρα: RU
Διανομή: Seven Films

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 24/01

19:00 H μπαλάντα του Ρίτσαρντ Τζούελ 

21:30 Ένα Ψηλό Κορίτσι

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 25/01

19:00 H μπαλάντα του Ρίτσαρντ Τζούελ 

21.30 Ένα Ψηλό Κορίτσι

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 26/01

17:00 SUDAMÉRICA - Τα Χίλια Χρώματα της Ζωής 
Ένα οδοιπορικό της Green Project.
Σκηνοθεσία: Δήμητρα Ζήρου
Διάρκεια: 104’
Έτος: 2018
Παρουσία συντελεστών της ταινίας. Θα ακολουθήσει συζήτηση με το κοινό.
Ένα ντοκιμαντέρ εμπνευσμένο από ένα οδοιπορικό 17.135 χμ. της Ελληνικής ΜΚΟ Green Project, από την Κολομβία έως τη Γη του Πυρός.
Από τις φυτείες του καφέ της Κολομβίας, στην Εκουαδοριανή Αμαζονία όπου η Chevron, πρώην Texaco, έχει προκαλέσει τεράστια οικολογική καταστροφή, από τα υψίπεδα του Περού και της Βολιβίας, στο Παντανάλ της Βραζιλίας, τον μεγαλύτερο υγροβιότοπο στον πλανήτη, και από τα λασπωμένα νερά του Ρίο ντε λα Πλάτα στο Μοντεβιδέο της Ουρουγουάης, στο Μπουένος Άιρες, στον παγετώνα Περίτο Μορένο της Παταγoνίας, στις αλπικές λίμνες και τα παγόβουνα της νότιας Χιλής, για να καταλήξει στις αποικίες των θαλάσσιων λεόντων και των κορμοράνων στην Ουσουάια, στη Γη του Πυρός, και ακόμη πιο μακρυά, στη νοτιότερη άκρη, εκεί που ο Ατλαντικός και ο Ειρηνικός Ωκεανός ενώνουν τα νερά τους.
Το οδοιπορικό αυτό ανακηρύχθηκε One Success Story 2014 από την Ελληνική Εθνική Επιτροπή για την UNESCO, η οποία το έχει θέσει υπό την αιγίδα της.
Το ντοκιμαντέρ τελεί υπό την αιγίδα της UNESCO, καθώς επίσης και τις αιγίδες των: Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας, ΡΑΕ (Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας)
Βραβεύτηκε πρόσφατα στο φεστιβάλ της Βαρκελώνης 2019 με το βραβείο “El Rey: El Espíritu de España”.

19:00 H μπαλάντα του Ρίτσαρντ Τζούελ 

21:30 Ένα Ψηλό Κορίτσι

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 27/01

19:30 Τραγούδι Χωρίς Όνομα

21:30 Ένα Ψηλό Κορίτσι

 

ΤΡΙΤΗ 28/01

19:00 H μπαλάντα του Ρίτσαρντ Τζούελ 

21:30 Ένα Ψηλό Κορίτσι

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 29/01

19:00 H μπαλάντα του Ρίτσαρντ Τζούελ 

21:30 Ένα Ψηλό Κορίτσι

 

-Η είσοδος στην προβολή της ταινίας Γκέοργκ είναι ελεύθερη 

-Είσοδος στο αφιέρωμα Τόπο στους μικρομηκάδες!: 3€

-Είσοδος για όλες τις αίθουσες: 7€, 5€* (μειωμένο)

Κάθε Πέμπτη ισχύει προσφορά εισόδου για 2 άτομα με ένα εισιτήριο στα 7€ 

*Το μειωμένο εισιτήριο αφορά στις παρακάτω κατηγορίες:
μαθητές, φοιτητές, άτομα άνω των 65 ετών, άνεργοι, άνθρωποι με αναπηρία - ΑμεΑ (ισχύει και για έναν/μία συνοδό), δάσκαλοι-καθηγητές, ατέλειες.

Προνόμια μελών σε ΜΜΕ
-Αθηνόραμα Club (Αθηνόραμα): Από Δευτέρα έως και Πέμπτη, ειδική τιμή € 5

 

 

περισσότερα

[14/01/2020]  Δημοσιεύτηκε από admin

Πρόγραμμα προβολών εβδομάδας 16 έως 22 Ιανουαρίου 2020

ΑΙΘΟΥΣΑ Α

ΠΕΜΠΤΗ 16/01

19:00 H μπαλάντα του Ρίτσαρντ Τζούελ / Richard Jewell
Σκηνοθεσία: Clint Eastwood
Διάρκεια: 131’
Χώρα: US 
Διανομή: Tanweer

21:30 H μπαλάντα του Ρίτσαρντ Τζούελ 

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 17/01

19:00 H μπαλάντα του Ρίτσαρντ Τζούελ 

21:30 H μπαλάντα του Ρίτσαρντ Τζούελ

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 18/01

17:00 Όταν φυσάει νοτιάς
Σκηνοθεσία: Καλλιόπη Λεγάκη 
Διάρκεια: 93’
Έτος: 2019
Μετά την προβολή θα ακολουθήσει συζήτηση με το κοινό και συντελεστές και πρωταγωνιστές της ταινίας με συντονιστή την Καλλιόπη Λεγάκη και προσκεκλημένους τους:

  • Στέλλα Παντελίδου, Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια, Επιστημονική Υπεύθυνη Κινητών Μονάδων ΕΠΑΨΥ 
  • Δημήτρης Γαλάνης, Κοινωνικός Λειτουργός ΕΠΑΨΥ
  • Μαργαρίτα Τριανταφύλλου, Εξυπηρετούμενη Κινητών Μονάδων Ψυχικής Υγείας ΕΠΑΨΥ

19:00 H μπαλάντα του Ρίτσαρντ Τζούελ 

21:30 H μπαλάντα του Ρίτσαρντ Τζούελ

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 19/01

17:00 Τραγούδι χωρίς όνομα/ Canción sin nombre
Σκηνοθεσία: Μελίνας Λεόν
Διάρκεια: 97’
Έτος: 2019 
Ακολουθεί συζήτηση

Η εκδήλωση ανοίγει την σειρά προβολών “H Προκλητική Γοητεία της Γυναικείας Ματιάς” που διοργανώνει το WIFT GR (Women in Film and Television – Greece). 
Είσοδος ελεύθερη

19:00 H μπαλάντα του Ρίτσαρντ Τζούελ 

21:30 H μπαλάντα του Ρίτσαρντ Τζούελ

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 20/01

19:00 H μπαλάντα του Ρίτσαρντ Τζούελ 

21:30 H μπαλάντα του Ρίτσαρντ Τζούελ

 

ΤΡΙΤΗ 21/01

19:00 H μπαλάντα του Ρίτσαρντ Τζούελ 

21:30 H μπαλάντα του Ρίτσαρντ Τζούελ

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 22/01

19:00 H μπαλάντα του Ρίτσαρντ Τζούελ 

21:30 H μπαλάντα του Ρίτσαρντ Τζούελ

 

ΑΙΘΟΥΣΑ Β

ΠΕΜΠΤΗ 16/01

19:00 Ένα Ψηλό Κορίτσι/ Beanpole  
Σκηνοθεσία: Kantemir Balagov
Διάρκεια: 130’
Χώρα: RU
Διανομή: Seven Films

21:30 Ένα Ψηλό Κορίτσι

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 17/01

19:00 Ένα Ψηλό Κορίτσι

21.30 Ένα Ψηλό Κορίτσι

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 18/01

19:00 Ένα Ψηλό Κορίτσι

21:30 Ένα Ψηλό Κορίτσι

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 19/01

17:00 Μέχρι τη θάλασσα As far as the sea 
Σκηνοθεσία: Μάρκος Γκαστίν 
Διάρκεια: 112’

Η προβολή της αθηναϊκής πρεμιέρας της ταινίας, καθώς και εκείνες που θα ακολουθήσουν, θα είναι καθολικά προσβάσιμες, με Υπότιτλους SDH για Κ/κωφές/ούς και βαρήκοοες/ους και Ακουστική Περιγραφή AD για τυφλές/ούς και ανθρώπους με προβλήματα όρασης, με την πιστοποίηση και επιμέλεια της Κίνησης Ανάπηρων Καλλιτεχνών-Disabled Artists Movement. Μετά τις προβολές θα υπάρχει συζήτηση με τους συντελεστές και τους πρωταγωνιστές, με ταυτόχρονη διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα.

Το πρόγραμμα διατίθεται δωρεάν σε μεγαλογράμματη σειρά, γραφή Braille και σε κώδικα QR για τυφλούς/ές και ανθρώπους με προβλήματα όρασης, οι (σινεφίλ) σκύλοι οδηγοί τυφλών είναι ευπρόσδεκτοι με τους χειριστές/τριές τους.

Ο χώρος είναι φιλικός και προσβάσιμος για ανάπηρα και εμποδιζόμενα άτομα.

Διατίθεται χώρος υγιεινής για όλους/όλες. Προβλέπεται χώρος στάθμευσης οχημάτων των αναπήρων.

19:00 Ένα Ψηλό Κορίτσι

21:30 Ένα Ψηλό Κορίτσι

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 20/01

19:00 Ένα Ψηλό Κορίτσι

21:30 Ένα Ψηλό Κορίτσι

 

ΤΡΙΤΗ 21/01

19:00 Ένα Ψηλό Κορίτσι

21:30 Ένα Ψηλό Κορίτσι

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 22/01

19:00 Ένα Ψηλό Κορίτσι

21:30 Ένα Ψηλό Κορίτσι

 

-Η είσοδος στην προβολή της ταινίας Τραγούδι χωρίς όνομα είναι ελεύθερη 

-Είσοδος για όλες τις αίθουσες: 7€, 5€* (μειωμένο)

Κάθε Πέμπτη ισχύει προσφορά εισόδου για 2 άτομα με ένα εισιτήριο στα 7€ 

*Το μειωμένο εισιτήριο αφορά στις παρακάτω κατηγορίες:
μαθητές, φοιτητές, άτομα άνω των 65 ετών, άνεργοι, άνθρωποι με αναπηρία - ΑμεΑ (ισχύει και για έναν/μία συνοδό), δάσκαλοι-καθηγητές, ατέλειες.

Προνόμια μελών σε ΜΜΕ
-Αθηνόραμα Club (Αθηνόραμα):
  Από Δευτέρα έως και Πέμπτη, ειδική τιμή € 5

 

 


περισσότερα

  Σελίδα 1 από 163Επόμενη ΣελίδαΤελευταία Σελίδα