Ο ιστότοπος της Ταινιοθήκης της Ελλάδος βρίσκεται σε διαδικασία αναβάθμισης

Μουσείο Κινηματογράφου

Επισκευθείτε την πολύ ενδιαφέρουσα ενότητα "Μουσείο Κινηματογράφου"

Μέσα από την ενότητα αυτή, θα μπορέσετε να πλοηγθείτε στα Ψηφιακά Μουσειακά Εκθέματα και να δείτε βίντεο με τρισδιάστατη αναπαράσταση για δέκα από αυτά.

Επίσης θα βρείτε ενδιαφέρουσες πληροφορίες, για την πολυμεσική έκδοση της Ταινιοθήκης της Ελλάδος και του Μουσείου Κινηματογράφου.

Αρχική σελίδα » Νέα & Ανακοινώσεις

Νέα & Ανακοινώσεις

[10/04/2019]  Δημοσιεύτηκε από admin

Πρόγραμμα Προβολών εβδομάδας 11 έως 17 Απριλίου 2019

 

ΑΙΘΟΥΣΑ Α

ΠΕΜΠΤΗ 11/04

12o OUTVIEW FILM FESTIVAL

21:00 ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ

22:00 Irving Park(2019, 118’), Σκηνοθεσία: Παναγιώτης Ευαγγελίδης + Q+A

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12/04

12o OUTVIEW FILM FESTIVAL

18:00 Poised(2018, 83’) Σκηνοθεσία: Robert Cairns  + Q+A

20:10 Shakedown(2018, 71’), Σκηνοθεσία: Leilah Weinraub

22:10 Mapplethorpe(2018, 103’), Σκηνοθεσία: Ondi Timoner

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 13/04

12o OUTVIEW FILM FESTIVAL

12:00 – 14:00 It’s all Greek to me(part 1)

12:00 - 12:20 Αδερφή (2018, 20’), Σκηνοθεσία: Sam Albatros + Q+A

12:20 - 12:46 Ούτε κορίτσι, ούτε αγόρι(2018, 26’), Σκηνοθεσία: Ζηνοβία Χατζηδάκη + Q+A

12:46 - 12:56 Correctment(2018, 10’ ), Σκηνοθεσία: Aγάπη Κουστένη

12:57 - 13:10 The Cave(2018, 13’), Σκηνοθεσία: Anosia (Παρουσία των σκηνοθετών.)

13:10 - 13:38 Mr Dimitris and Mrs Dimitroula(2018, 23’), Σκηνοθεσία: Τζέλη Χατζηδημητρίου

13:38 - 13:48 Ο Πολυέλαιος(2019, 10’), Σκηνοθεσία: Αντώνης Γλάρος

14:30 The Artist and the Pervert(2017, 107’), Σκηνοθεσία: Beatrice Behn & René Gebhardt + Q+A

16:50 Mr. Gay Syria(2018, 88’), Σκηνοθεσία: Ayse Toprak + Q+A

19:20 Jonas(2018, 82’), Σκηνοθεσία: Christophe Charrier + Q+A

21:30 Sauvage(2018, 100’), Σκηνοθεσία: Camille Vidal-Naquet + Q+A

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 14/04

 

12:00 You don’t know Jack(2010, 134’), Σκηνοθεσία:  Barry Levinson

Θα μιλήσουν : Μαρία Διαλλινά, Λεωνίδας Κοτσαλής
Στο πλαίσιο του κύκλου προβολών ‘Η πρόκληση της ευθανασίας’ που διοργανώνει ο Κλάδος για την Τέχνη της Ελληνικής Ψυχιατρικής Εταιρείας.
Γενική Είσοδος: 7 ευρώ

 

12o OUTVIEW FILM FESTIVAL

15:00 – 17:00 It’s all Greek to me(part 2)

15:00 - 16:25 Motherland(2018, 75’), Σκηνοθεσία: Γιώργος Ευθυμίου + Q+A

16:25 - 16:28 Unconditional Love(2018, 3’), Σκηνοθεσία: Γεώργιος Ευαγγελόπουλος + Q+A

16:30 - 16:40  Ο Μόνος Πιστός(2018, 10’), Σκηνοθεσία: Στέφανος Κακαβούλης + Q+A

16:40 - 16:47 Welcome to Athens (2018, 7’), Σκηνοθεσία: Μενέλας Σιαφάκας + Q+A

17:20 Birds of the Borderslands(2017, 132’), Σκηνοθεσία: Jordan Byron

19:50 M/M(2018, 82’), Σκηνοθεσία: Drew Lint + Q+A

22:00 Jonathan Agassi saved my life(2018, 106’), Σκηνοθεσία: Tomer Heymann + Q+A

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 15/04

12o OUTVIEW FILM FESTIVAL

18:00 Carmen and Lola(2018, 105’), Σκηνοθεσία: Arantxa Echevarría

20:00 Re-births/ Re- naissances(2017, 82’), Σκηνοθεσία: Santi Zegarra

21:40 Searching Eva(2019, 85’), Σκηνοθεσία: Pia Hellenthal + Q+A

 

ΤΡΙΤΗ 16/04

 12o OUTVIEW FILM FESTIVAL

18:00 Air/ Luft(2017, 92’), Σκηνοθεσία: Anatol Schuster

20:20 Wild Nights with Emily(2018, 86’), Σκηνοθεσία: Madeleine Olnek

22:30 Jose(2018, 85’), Σκηνοθεσία: Li Cheng

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 17/04

12o OUTVIEW FILM FESTIVAL

18:00 Dykes, Camera, Action!(2018, 60’), Σκηνοθεσία: Caroline Berler

19:30 Just Friends (2018, 80’), Σκηνοθεσία: Annemarie van de Mond

21:30 ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ

22:30 Socrates(2018, 71’), Σκηνοθεσία: Alex Moratto

 

ΑΙΘΟΥΣΑ Β

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12/04

12o OUTVIEW FILM FESTIVAL

18:20-19:50 TRANS SHORTS

18:20 - 19:40 The Bony Lady(2018, 20’), Σκηνοθεσία: Adriana Barbosa

18:40 - 19:10 Mathias(2018, 30’), Σκηνοθεσία: Clara Stern

19:10 - 19:34 Nereida(2018, 24’), Σκηνοθεσία: Sabine Muhate

19:34 – 19:50 Prisoner of Society(2018, 15’), Σκηνοθεσία: Rati Tsiteladze

20:30 That Night of November(2018, 83’), Σκηνοθεσία: Lázaro Louzao

22:00 Spit and Ashes(2018, 72’), Σκηνοθεσία: Maria Beatty

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 13/04

12o OUTVIEW FILM FESTIVAL

16:40 Making Montgomery Clift(2018, 89’), Σκηνοθεσία: Robert Anderson Clift, Hillary Demmon

18:30 – 19:50 LESBIAN STORIES

18:30 - 18:37 Angela Wilson: A Butcher’s Story(2018, 7’), Σκηνοθεσία: Gaby Scott

18:37 - 18:42 Children Alike(2018, 5’), Σκηνοθεσία: Julia Boström

18:42 - 18:57 Lioness(2018, 15’), Σκηνοθεσία: Alexander Conrands

18:57 - 19:02 The Last Supper (2018, 15’), Σκηνοθεσία: Dave Lojek

19:02 - 19:23 Whole(2018, 21’), Σκηνοθεσία: Slava Doytcheva

19:23 - 19:30 Tutti A Casa(2018, 7’), Σκηνοθεσία: Geraldine Ottier

19:30 - 19:41 When Abbie met Emmy(2018, 11’), Σκηνοθεσία: Kevin Walls

20:50 Family in Transition(2018, 70’), Σκηνοθεσία: Ofir Trainin

 

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 14/04

12o OUTVIEW FILM FESTIVAL

16:00 – 17:50 DUTCH SHORTS

16:00 - 16:35 Amsterdam on Prep?(2018, 35’), Σκηνοθεσία: Alexis Barragán

16:35 - 17:21 Dost (2018, 46’), Σκηνοθεσία: Joren Molter

17:21 - 17:39 Something about Alex(2018, 18’), Σκηνοθεσία: Reinout Hellenthal

17:39 - 17:50 Turn in Around(2018, 11’), Σκηνοθεσία: Niels Bourgonje

18:00 Samantha Hudson(2018, 60’), Σκηνοθεσία: Joan Porce

19:10 Transmilitary(2018, 93’), Σκηνοθεσία: Fiona Dawson & Gabriel Silverman

21:20 – 22:34 RUNNING AWAY FROM HOME

21:20 - 21:46 Look Baba(I’m Happy) (2018, 26’), Σκηνοθεσία: Nish Gera

21:46 - 22:14 Skai Blue(2018, 18’), Σκηνοθεσία: Guido Verlest

22:15 - 22:25 Άνοιξη(2018, 10’), Σκηνοθεσία: Nίκος Ζιώγας

22:25 – 22:34 Nereida(2018, 24’), Σκηνοθεσία: Sabine Muhate

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 15/04

12o OUTVIEW FILM FESTIVAL

17:30 – 19:10 ELDERLY HAPPILY EVER AFTER SHORTS

17:30 - 17:58 A Great Ride (2018, 28’), Σκηνοθεσία: Deborah Craig & Veronica Deliz

17:58 - 18:11 Monica Loose on a Cruise(2018, 13’), Σκηνοθεσία: Veronica McKenzie, Angie West

18:11 - 18:57 After the Future(2018, 46’), Σκηνοθεσία: Andre’ Krummel

18:57 - 19:09 Outcast(2019, 12’), Σκηνοθεσία: Elisabeta Melo & Gustavo Leal

19:10 - 19:18 These are my Hands(2018, 8’), Σκηνοθεσία: Evi Tsiligaridou

Χαιρετισμός: Proud Seniors Greece. Ομάδα υποστήριξης ΛΟΑΤΚΙ ατόμων ηλικίας 50+

20:00 - 21:33 Monument of Pride(2018, 83’), Σκηνοθεσία: Sebastian Kes

22:00 - 23:20 Going West/ Rettvest(2018, 80’), Σκηνοθεσία: Henrik Martin Dahlsbakken

 

ΤΡΙΤΗ 16/04

12o OUTVIEW FILM FESTIVAL

17:30 Love, Scott(2018, 76’), Σκηνοθεσία: Laura Marie Wayne

19:20 – 21:30 MY YOUNG GAY LIFE – GAY SHORTS

19:20 - 19:45 Mort Bois, A Young Jean Genet(2018, 25’), Σκηνοθεσία: Frederic Labonde, Frederic Bonnet

19:45 - 20:00 Juan Gabriel is dead(2018, 15’), Σκηνοθεσία: Tavo Ruiz

20:00 - 20:28 Rubber Dolphin(2018, 28’), Σκηνοθεσία: Ori Aharon

20:30 - 20:43 Pirate Boys (2018, 13’), Σκηνοθεσία: Pol Merchan + Q+A

20:43 - 21:04 Together(2018, 21’), Σκηνοθεσία: David Benedek

21:05 - 21:18 The Good Bye(2018, 13’), Σκηνοθεσία: George Velez Junior

21:18 - 21:28 Among Students(2018, 10’), Σκηνοθεσία: Jannik Gensler + Q+A

21:28 - 21:34 The Beginning(2018, 6’), Σκηνοθεσία: Steven Tagle + Q+A

22:20 Mapplethorpe(2018, 103’), Σκηνοθεσία: Ondi Timoner

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 17/04

12o OUTVIEW FILM FESTIVAL

17:50 – 19:00 40 BETWWEN LOVE AND SEX GAY SHORTS

17:30 - 17:45 A Hidden Story: The Limits of Pleasure(2018, 15’), Σκηνοθεσία: Anoush Masoudi

17:45 - 18:00 Because you are mine(2018, 15’), Σκηνοθεσία: Jean-Baptiste Huong

18:00 - 18:24 Far Out(2018, 24’), Σκηνοθεσία: Jan-Peter Horstmann

18:24 - 18:42 Flowers(2018, 18’), Σκηνοθεσία: Enrique Bruch-Vado Vergara

18:42 - 19:07 Seatbelt(2018, 25’), Σκηνοθεσία: Jon Anzo

19:07 - 19:31 Still Waiting(2018, 24’), Σκηνοθεσία: Τhomas Hakim

20:10 - 20:25 Prisoner of Society(2018, 15’), Σκηνοθεσία: Rati Tsiteladze

 20:10 - 20:53 The T(2018, 43’), Σκηνοθεσία: Episodes 1-6

21:20 - 22:31 Shakedown(2018, 71’), Σκηνοθεσία: Leilah Weinraub

 

ΕΚΘΕΣΙΑΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

12o OUTVIEW FILM FESTIVAL

ΣΑΒΒΑΤΟ 13/04

19:00 - 21:30 ΠΑΝΕΛ: ΚΡΙΤΙΚΟΙ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ, ΤΟ ΦΥΛΟ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ!

Το Σάββατο 13 Απριλίου και ώρα 19:00, θα πραγματοποιηθεί το πάνελ «Κριτικοί Κινηματογράφου, το Φύλο έχει σημασία!», με θέμα το έλλειμμα διαφορετικότητας που επικρατεί στην βιομηχανία του κινηματογράφου, και ειδικά στον χώρο της κριτικής. Θα μιλήσουν οι κριτικοί κινηματογράφου Beatrice Behn, Maja Bogojevic, Thomas Abeltshauser, Wendy Ide, Έλενα Χριστοπούλου, Λήδα Γαλανού και Πόλυ Λυκούργου.

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 14/03

19:30 ΠΑΝΕΛ: HATE CRIMES REFUGEES

Την Κυριακή 14 Απριλίου και ώρα 21:00 θα πραγματοποιηθεί το πάνελ με τίτλο “Hate Crime Refugees”, με θέμα τους πρόσφυγες εγκλημάτων μίσους. 
Οι καλεσμένοι του πάνελ:

  • Mahmoud Hassino: Είναι Σύριος δημοσιογράφος και bloger των ΛΟΑΤΚΙ δικαιωμάτων. Διέφυγε στην Τουρκία το 2011, μετά από τον καταστροφικό εμφύλιο πόλεμο στη Συρία. Αφού πέρασε τρία χρόνια στην Κωνσταντινούπολη όπου εργάστηκε ως δημοσιογράφος, ξεκίνησε το πρώτο LGBTQI περιοδικό “Mawaleh”. Η υπεράσπιση των ΛΟΑΤΚΙ δικαιωμάτων στην Κωνσταντινούπολη έθεσαν την ζωή του σε σοβαρό κίνδυνο. Ο φόβος τον οδήγησε στο Βερολίνο. Εκεί συνέχισε να εργάζεται στο περιοδικό ενώ διοργανώνει τον πρώτο διαγωνισμό Mr. Gay Syria στην Κωνσταντινούπολη. Σήμερα εργάζεται για το Schwulenberatung του Βερολίνου για το project των προσφύγων LGBTQI.
  • Μαρίνα Γαλανού: Πρόεδρος του Σωματείου Υποστήριξης Διεμφυλικών (Σ.Υ.Δ.)
  • Στάθης Πουλαράκης: Δικηγόρος με ειδίκευση σε ζητήματα ασύλου και μετανάστευσης, blogger Immigration.gr, f.b. event.

ΔΕΥΤΕΡΑ 15/04

20:00 - 21:30 ΠΑΝΕΛ: SEX IS MY BUSINESS

Την Δευτέρα, 15 Απριλίου, και ώρα 20:00, θα πραγματοποιηθεί το πάνελ “Sex is my Business“, με θέμα την εργασία στο σεξ στον 21ο αιώνα. Καλεσμένοι στην συζήτηση θα είναι οι Eva Collè, Jonathan Agassi, Pia Hellenthal, Άννα Απέργη,  Μαρία Καββαλάκη, Μπέτυ Βακαλίδου και θα συντονίσει ο Γρηγόρης Βαλιανάτος.
Ομιλητές

  • Jonathan Agassi: Πορνοστάρ διεθνούς φήμης, σεξεργάτης και πρωταγωνιστής του ντοκιμαντέρ “Jonathan Agassi Saved My Life”.
  • Pia Hellenthal: Η σκηνοθέτιδα του ντοκιμαντέρ “Searching Eva”, το οποίο αποτελεί και την πρώτη της μεγάλου μήκους απόπειρα.
  • Eva Collè: Αποτελεί την πρωταγωνίστρια του “Searching Eva”, και εργάζεται ως μοντέλο, blogger, αλλά και ως εργάτρια στην βιομηχανία του σεξ.
  • Άννα Απέργη: Ακτιβίστρια και γραμματέας επικοινωνίας του Σωματείου Υποστήριξης Διεμφυλικών (ΣΥΔ).
  • Μπέτυ Βακαλίδου: Συγγραφέας, ηθοποιός, ακτιβίστρια.
  • Μαρία Καββαλάκη: Νομική Σύμβουλος στο Κέντρο Ζωής

Το πάνελ θα συντονίσει ο Γρηγόρης Βαλιανάτος, δημοσιογράφος, σύμβουλος επικοινωνίας και ακτιβιστής για τα ΛΟΑΤΚΙ δικαιώματα.

 

ΤΡΙΤΗ 16/04

19:00 - 20:30 ΠΑΝΕΛ:  ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΜΙΣΑΝΑΠΗΡΙΣΜΟΥ

Την Τρίτη 16 Απριλίου και ώρα 19:00, θα πραγματοποιηθεί το πάνελ με τίτλο “Κατά του Μισαναπηρισμού“, όπου και θα δοθεί φωνή στην κοινότητα των ΑμεΑ της Ελλάδας.
Οι καλεσμένοι του Πάνελ:

  • Ιωάννα Μαρία Γκέρτσου: Ψυχολόγος στο Νοσοκομείο Παίδων «Η Αγία Σοφία», ιδρύτρια της ΜΚΟ «Λάρα» για την εκπαίδευση σκύλων-οδηγών για τυφλούς.
  • Παναγιώτης Δημητράς: Εκπρόσωπος Ελληνικού Παρατηρητηρίου των Συμφωνιών του Ελσίνκι
  • Παναγιώτα Καραγιάννη: Αναπληρώτρια Καθηγήτρια στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, και συγγραφές του βιβλίου «Η αναπηρία στην Ελλάδα της κρίσης».
  • Ελένη Μπαρμπαλιά: Πρόεδρος Συλλόγου Διαβητικών Αθήνας, ΣΥ.ΔΑ.
  • Ανδρέας Μπαρδάκης: Ακτιβιστής, γνωστός ως «ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ ΤΩΝ ΑΜΕΑ»
  • Αντώνης Ρέλλας: Σκηνοθέτης – ανάπηρος ακτιβιστής. Κίνηση Χειραφέτησης Αναπήρων: ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΑΝΟΧΗ

 

-12o OUTVIEW FILM FESTIVAL

Αίθουσα 1 – 175 θέσεις

Αίθουσα 2 – 50 θέσεις

Εισιτήρια *

Προβολή: 6€ (ταινία), 5€ (μικρού μήκους προγράμματα)

Ημερήσιο: 12€

Διαρκείας: 60€ (απαραίτητη αστυνομική ταυτότητα)

Στους ανέργους η είσοδος στις απογευματινές προβολές (οι πρώτες προβολές της κάθε ημέρας) θα είναι ελεύθερη με επίδειξη της κάρτας ανεργίας τους.

Για την είσοδο, των κατόχων εισιτηρίου διαρκείας, στις προβολές που επιθυμούν θα είναι απαραίτητη η επίδειξη του εισιτηρίου διαρκείας και της αστυνομικής τους ταυτότητας.

-Είσοδος στην προβολή της ταινίας You don’t know Jack: 7€ (γενική είσοδος)

περισσότερα

[02/04/2019]  Δημοσιεύτηκε από admin

Πρόγραμμα Προβολών εβδομάδας 4 έως 10 Απριλίου 2019

ΑΙΘΟΥΣΑ Α

ΠΕΜΠΤΗ 04/04

19:00 Ελεύθερο Θέμα
Σκηνοθεσία: Στέλλα Θεοδωράκη
Διάρκεια: 149’
Έτος: 2018
Διανομή: One from the Heart

22:00 El Angel / Ο Άγγελος
Σκηνοθεσία: Λουίς Ορτέγκα
Διάρκεια: 109’
Διανομή: Strada Films

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 05/04

19.30 Αθήνα από την αρχή. Το δικαίωμα στην κατοικία

Την εκδήλωση προλογίζει ο υποψήφιος δήμαρχος Αθηναίων Νάσος Ηλιόπουλος.
Συντονισμός: Δήμητρα Σιατίτσα
Παρεμβάσεις:  
- Ψύχας Σπύρος, εκπρόσωπος Ελληνικού Δικτύου για το Δικαίωμα στη Στέγη και την Κατοικία
-Κατερίνα Πούτου, ιδρυτικό μέλος “ΑΡΣΙΣ” (Κοινωνική Οργάνωση Υποστήριξης Νέων)
- Εύη Κάιλα, Δρ. Αστεακής Κοινωνιολογίας, Υπεύθυνη Τμήματος Κοινωνιολογικών Ερευνών τ. ΟΕΚ
-Άννα Λάμπρου, Αρχιτέκτων – Πολεοδόμος, Ειδική Σύμβουλος της Υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, Υπεύθυνη του Προγράμματος Αξιοποίησης των ακινήτων του Κέντρου της Αθήνας
Θα ακολουθήσει συζήτηση με φορείς και με το κοινό.

22:00 El Angel / Ο Άγγελος 

ΣΑΒΒΑΤΟ 06/04

17:00 Melan*Cholia/ Μελαγχολία
Σκηνοθεσία: Αριάδνη Κουτσαύτη (με αγγλικούς υπότιτλους)
Διάρκεια: 52’
Έτος: 2018
Διανομή: A&GFilms Media Entertainment LTD / GAMDA international Corporation

Ακολουθεί συζήτηση που θα κατευθύνουν ο ψυχίατρος Βασίλης Φωτόπουλος και η νοσηλεύτρια ψυχικής υγείας Ειρήνη Μητσάκη.

19:00 Τα δάκρυα του βουνού  
Σκηνοθεσία: Στέλιος Χαραλαμπόπουλος 
Διάρκεια: 111’
Ακολουθεί συζήτηση με τον Θοδωρή Γκόνη, τον Παντελή Μπουκάλα και τον σκηνοθέτη. Συντονίζει η Ευάννα Βενάρδου. 

22:00 Τα δάκρυα του βουνού  

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 07/04

ΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΡΑΜΑΣ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

19.00

  • Όλα Για Όλα, Σκηνοθεσία: Μαρίνος Σκλαβουνάκης (30')
  • Η Σιγή Των Ψαριών  Όταν Πεθαίνουν,Σκηνοθεσία: Βασίλης Κεκάτος (19')
  • Έκτορας Μαλο  – Η Τελευταία Μέρα Της Χρονιάς, Σκηνοθεσία: Ζακλίν Λέντζου (25')
  • Αβανος,Σκηνοθεσία: Παναγιώτης Χαραμής (20')
  • 37 Μέρες, Σκηνοθεσία: Νικολέτα Λεούση (23')

22:00 El Angel / Ο Αγγελος 

ΔΕΥΤΕΡΑ 08/04

20.00 JUAN DE FUCA/ Χουάν ντε Φούκα,Σκηνοθεσία: Πέδρο Ολάγια (32’, στα ελληνικά)

Μετά την προβολή, θα ακολουθήσει συζήτηση με τον Πέδρο Ολάγια και την Ευρυδίκη Λειβαδά, με τη συμμετοχή του Πρέσβη της Ισπανίας στην Ελλάδα. κ. Enrique Viguera.
Θα ακολουθήσει δεξίωση με ισπανικό κρασί.
Είσοδος Ελεύθερη

22:00 El Angel / Ο Αγγελος 

ΤΡΙΤΗ 09/04

19:00 Ελεύθερο Θέμα
Σκηνοθεσία: Στέλλα Θεοδωράκη
Διάρκεια: 149’
Έτος: 2018
Διανομή: One from the Heart 

22:00 El Angel / Ο Αγγελος

ΤΕΤΑΡΤΗ 10/04

19:00 Ελεύθερο Θέμα 

22:00 El Angel / Ο Αγγελος 

 

ΑΙΘΟΥΣΑ Β

ΠΕΜΠΤΗ 04/04 & ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 05/04

19:00 Τα δάκρυα του βουνού 

21:00 Τα δάκρυα του βουνού 

ΣΑΒΒΑΤΟ 06/04

19:00 Ελεύθερο Θέμα 

22:00 El Angel / Ο Άγγελος 

ΚΥΡΙΑΚΗ 07/04 - ΤΕΤΑΡΤΗ 10/04

19:00 Τα δάκρυα του βουνού 

21:00 Τα δάκρυα του βουνού  

 

- Είσοδος για Το Φεστιβάλ Δράμας Ταξιδεύει στην Ταινιοθήκη της Ελλάδας: 3 ευρώ

-Είσοδος για όλες τις αίθουσες: 7€, 5€* (μειωμένο)

Κάθε Πέμπτηισχύει προσφορά εισόδου για 2 άτομα με ένα εισιτήριο στα 7€ 

Δευτέρα έως Παρασκευή(προβολές στις 18.00): γενική είσοδος 5 €

*Το μειωμένο εισιτήριοαφορά στις παρακάτω κατηγορίες:

μαθητές, φοιτητές, άτομα άνω των 65 ετών, άνεργοι, άνθρωποι με αναπηρία - ΑμεΑ (ισχύει και για έναν/μία συνοδό), δάσκαλοι-καθηγητές, ατέλειες.

Προνόμια μελών σε ΜΜΕ

-Αθηνόραμα Club(Αθηνόραμα): Από Δευτέρα έως και Πέμπτη, ειδική τιμή € 5

περισσότερα

[26/03/2019]  Δημοσιεύτηκε από admin

Πρόγραμμα προβολών εβδομάδας 28 Μαρτίου έως 03 Απριλίου 2019

 

ΑΙΘΟΥΣΑ Α

ΠΕΜΠΤΗ 28/03

ΠΡΕΜΙΕΡΑ 

20:00 Ελεύθερο Θέμα
Σκηνοθεσία: Στέλλα Θεοδωράκη
Έτος: 2018
Διάρκεια: 148’
Διανομή: One from the Heart
Είσοδος με προσκλήσεις

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  29/03

18:00 Ελεύθερο Θέμα 

21:00 Ελεύθερο Θέμα

ΣΑΒΒΑΤΟ 30/03

18:00 Ελεύθερο Θέμα 

20:30 "Συζήτηση με ελεύθερο θέμα"

Ομιλητές:

  • Στέλλα Θεοδωράκη, σκηνοθέτις
  • Μαρία Κομνηνού, Πρόεδρος Δ.Σ. ΤτΕ, Καθηγήτρια Πανεπιστημίου Αθηνών
  • Νίκος Μπακουνάκης, Πρόεδρος Τμήματος Επικ/νίας, Μέσων & Πολιτισμού, Καθηγητής, Δημοσιογράφος 
  • Εύα Στεφανή, σκηνοθέτις, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Τμήματος Θεατρικών Σπουδών
  • Κορνήλιος Γραμμένος, Ζωγράφος-Γλύπτης

Παρεμβάσεις από τους ηθοποιούς της ταινίας: Δημήτρη Θεοδωρίδη, Πάνο Κούγια, Ιωάννα Μούσουρα

21:00 Ελεύθερο Θέμα

ΚΥΡΙΑΚΗ 31/03

12:00 Η θάλασσα μέσα μου 
Σκηνοθεσία: Αλεχάντρο Αμενάμπαρ 
Διάρκεια: 125’
Έτος: 2004

Θα μιλήσουν: Μανώλης Βελιτζανίδης, Χρυσή Γιαννουλάκη
Στο πλαίσιο του κύκλου προβολών " Η πρόκληση της Ευθανασίας’’ που διοργανώνει ο Κλάδος για την Τέχνη της Ελληνικής Ψυχιατρικής Εταιρείας.
Γενική Είσοδος: 7 ευρώ      

 

18:00 Ελεύθερο Θέμα 

21:00 Ελεύθερο Θέμα

ΔΕΥΤΕΡΑ 01/04

18:00 Ελεύθερο Θέμα 

20.30 "Backstage ιστορίες"

Συζητούν οι ηθοποιοί της ταινίας: Ρούλα Τζήμου, Δημήτρης Κίτσος, Κωνσταντίνος Ελματζίογλου και οι: Χρήστος Γιαννακόπουλος, μοντέρ και Τριάδα Παπαδάκη, ενδυματολόγος

21:00 Ελεύθερο Θέμα

ΤΡΙΤΗ 02/04

18:00 Ελεύθερο Θέμα 

21:00 Ελεύθερο Θέμα

ΤΕΤΑΡΤΗ 03/04

18:00 Ελεύθερο Θέμα 

21:00 Ελεύθερο Θέμα

 

ΑΙΘΟΥΣΑ Β

ΠΕΜΠΤΗ 28/03

ΗΜΕΡΕΣ ΙΣΡΑΗΛΙΝΟΥ ANIMATION

ΠΡΟΒΟΛΗ ΕΝΑΡΞΗΣ 

21:00 Βαλς με τον Μπασίρ
Σκηνοθεσία: Άρι Φόλμαν
Έτος: 2008 
Διάρκεια: 90’

Με ελληνικούς υπότιτλους
Είσοδος με προσκλήσεις

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29/03

ΗΜΕΡΕΣ ΙΣΡΑΗΛΙΝΟΥ ANIMATION

20:00 Φοιτητικές ταινίες

  • A Love Letter to the One I Made up (Rachel Gutgarts, 06:05, 2017)
  • In Other Words (Tal Kantor, 05:56, 2016)
  • Between Bears (Eran Hilleli, 05:21, 2010)
  • Eli (Sagi Alter, Reut Elad, 07:30, 2014)
  • Just Passing With Dr. Zussman (Yannay Matarasso, Anat Efrati, 04:37, 2017)
  • My memorial Day (Daniella Meroz, 05:53, 2016)
  • Hadarim (Shlomi Yosef, 05:23, 2016)
  • Mirrors (Yali Herbet, Lee Dror, 06:47, 2015)
  • Head (Stav Levi, 05:10, 2015)
  • The Cabinet Decision (Mayan Engelman, 03:26, 2014)
  • Lady No.4 (Tal Hadar, 02:17, 2013)

Οι ταινίες προβάλλονται με αγγλικούς υπότιτλους

22:00 Μουσικά βίντεο ανιμέισον

  • LEGALEYES - Hadag Nahash (Robert Moreno,  Daniel Sasson, Tal Zagreba, 03:10, 2017)
  • All the Beautiful Things - Daniela Spector (Dafna Englander, Raffi Yaniger,    02:50, 2014)
  • Glance – Tatran (Shahaf Ram, 03:09, 2015)
  • I AM SEX - Alon Eder (Yuval Haker, 04:08, 2018)
  • Berry Sakharof - Yareach (Moon) (Tom Kouris, 02:27, 2017)
  • Eatliz - Lose This Child (Yuval & Merav Nathan, 03:43, 2011)
  • Ma’agalim - Jane Bordeaux (Uri Lotan & Yoav Shtibelman, 03:31, 2016)
  • MY AFRICA Gilad Kahana (Sariel Kaslassi, 04:00, 2015)
  • Iluzia - panic Ensemble (Udi Asoulin, Uriah Naeh, 05:33, 2012)
  • Rubin - Efrat Ben Tzur (Yuval & Merav Nathan, 03:25, 2014)
  • A Few Words of Advise for a Young Leader (Dafi Ben Ami, 03:48, 2018)
  • Panda Bear - Boys Latin (Eran Hilleli, 04:43, 2015)
  • White Lies – Tatran (Shahaf Ram, 03:57, 2018)

Οι ταινίες προβάλλονται με αγγλικούς υπότιτλους

ΣΑΒΒΑΤΟ 30/03

ΗΜΕΡΕΣ ΙΣΡΑΗΛΙΝΟΥ ANIMATION

20:00 Φοιτητικές ταινίες

  • A Love Letter to the One I Made up (Rachel Gutgarts, 06:05, 2017)
  • In Other Words (Tal Kantor, 05:56, 2016)
  • Between Bears (Eran Hilleli, 05:21, 2010)
  • Eli (Sagi Alter, Reut Elad, 07:30, 2014)
  • Just Passing With Dr. Zussman (Yannay Matarasso, Anat Efrati, 04:37, 2017)
  • My memorial Day (Daniella Meroz, 05:53, 2016)
  • Hadarim (Shlomi Yosef, 05:23, 2016)
  • Mirrors (Yali Herbet, Lee Dror, 06:47, 2015)
  • Head (Stav Levi, 05:10, 2015)
  • The Cabinet Decision (Mayan Engelman, 03:26, 2014)
  • Lady No.4 (Tal Hadar, 02:17, 2013

Οι ταινίες προβάλλονται με αγγλικούς υπότιτλους

22:00 Ανεξάρτητες ταινίες μικρού μήκους

  • Style Frames Opening Titles (Eran Hilleli, 03:15, 2017)
  • America (Nadav Arbel, 15:22, 2018)
  • Separation (Spoken word by Arik Eber) (Shahaf Ram, 05:02, 2017)
  • Lili (Tom & Hani, 10:19, 2017)
  • Ken Dror (Mor Israeli, Idan Barzilay, 03:08, 2016)
  • RE-ORGANIZATION (Osi Wald, Moran Somer & Ricardo Werdesheim, 11:00, 2017)
  • Love Is Blind and Deaf(Ofra Kobliner, 03:41, 2015)
  • Como y porque se ha esfumado (Don Jose, Moshe Ben-Avraham, 13:00, 2018)
  • White Night (Naama Zarfaty, Nadia Dubijansky, 00:55, 2017)

Οι ταινίες προβάλλονται με αγγλικούς υπότιτλους

ΚΥΡΙΑΚΗ 31/03

Η αίθουσα θα παραμείνει κλειστή.

ΔΕΥΤΕΡΑ 01/04

Η ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ 

Διημερίδα Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης 

16.45-17.00: Εγγραφές συμμετεχόντων

17.00-17.10: Χαιρετισμός Δρ. Λένα Μπενίση, Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α’ Αθήνας       

Α΄Μέρος: Οπτικοακουστικός αλφαβητισμός 

Συντονιστής:  Λένα Μπενίση

17.10-17.30:  «Παιδεία στα Μέσα: Η διαφορά γνώσης και πληροφορίας»

Γιώργος Πλειός κοινωνιολόγος, Καθηγητής και Πρόεδρος του Τμήματος Επικοινωνίας και Μ.Μ.Ε., Ε.Κ.Π.Α. 

17.30-17.50: «Η αναγκαιότητα του κινηματογράφου για τον Πολιτισμό και την Εκπαίδευση»

Μαρία Κομνηνού, Πρόεδρος ΔΣ Ταινιοθήκης της Ελλάδος, Καθηγήτρια στο Τμήμα Επικοινωνίας και Μ.Μ.Ε. , Ε.Κ.Π.Α.

17.50-18.10: Συζήτηση

18.10-18.20: Διάλειμμα

Β΄Μέρος: Οπτικοακουστικός αλφαβητισμός μέσω της προβολής και ανάλυσης ταινιών

18.20-18.35: «Εκπαιδευτική διαδικασία  πριν και μετά την προβολή μιας ταινίας»

Δημήτρης Σπύρου, Σκηνοθέτης – συγγραφέας, Καλλιτεχνικός διευθυντής του Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά & Νέους

18.35- 19.50: Προβολή της  ταινίας «Μπλάνκα» του Κόχι Χάσεϊ, 2015, 75’.

19.50-20.00: Διάλειμμα

20.00-21.00: Αναλύοντας την ταινία – Παρουσίαση του Παιδαγωγικού Φακέλου της ταινίας «Μπλάνκα» 

Συντονιστής:  Δημήτρης Σπύρου. 

Ρόμπι Εκσιέλ, κριτικός κινηματογράφου. «Το θέμα και η πλοκή, οι διαφορές μεταξύ των δυο αυτών όρων»

Παντελής Παντελόγλου, κοινωνικός ανθρωπολόγος,  Αναπληρωτής Καλλιτεχνικός Διευθυντής Φεστιβάλ Ολυμπίας. «Ο κοινωνικός χώρος της ταινίας Μπλάνκα ως σκηνικό της ταινίας, συμβολή στο ρεαλισμό και την αληθοφάνεια»

Βούλα Παπαγιάννη, παιδαγωγός του Κέντρου Διαπολιτισμικής Αγωγής του Τμήματος Φ.Π.Ψ. του Ε.Κ.Π.Α. «Η προσέγγιση της ταινίας από την οπτική των δικαιωμάτων του παιδιού»  

Είσοδος ελεύθερη. Πολύ περιορισμένος αριθμός θέσεων 

ΤΡΙΤΗ 02/04

Η ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ 

Διημερίδα Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης 

Α΄Μέρος: Νεανική Οπτικοακουστική Δημιουργία

Συντονιστής: Λένα Μπενίση

17.00-17.30: «Η αξία των κινηματογραφικών εργαστηρίων στο σχολείο»

Νίκος Θεοδοσίου, σκηνοθέτης - καλλιτεχνικός διευθυντής  της Camera Zizanio.

17.30- 17.50 : «Ψηφιακή αφήγηση»

Γεωργία Ρίζου. Φιλόλογος, M.Sc., Επιμορφώτρια Τ.Π.Ε.

17.50- 18.20 : «Το ντοκιμαντέρ ως μέσο κοινωνικοποίησης των νέων: Τα παραδείγματα των ταινιών «Το εμποροραφείο» και «Το τρένο της αγάπης»

Διονυσία Κοπανά, σκηνοθέτις, συνεργάτης του Φεστιβάλ Ολυμπίας.

18.20-18.40: Συζήτηση

18.40- 19.00: Διάλειμμα

Β΄Μέρος: Προτάσεις & παραδείγματα εργαστηρίων  

Συντονιστής: Δημήτρης Σπύρου

19.00- 19.30 : «Δημιουργώντας μια μικρού μήκους ταινία ανιμέισον, με τη συμβολή και της εξ αποστάσεως μάθησης. Το παράδειγμα της δημιουργίας της ταινίας «Μια Χριστουγεννιάτικη ιστορία»

Δημήτρης Σπύρου, σκηνοθέτης- Κώστας Κατράκης , ανιμέιτορ, συνεργάτης του Φεστιβάλ Ολυμπίας.

19.30-20.00 : «Εισαγωγή παιδιών και νέων στην βασική έννοια του animation μέσω παιχνιδιού και δραστηριοτήτων. Παραδείγματα ταινιών εργαστηρίων»

Τόμεκ Γιοβάνης, εικονογράφος-δημιουργός κόμικς-ανιμέιτορ.

20.00-20.30: «Νεανική Οπτικοακουστική Δημιουργία με μεικτές τεχνικές (μυθοπλασία, κινηματογραφικά εφέ & ανιμέισον). Το παράδειγμα της ταινίας «Το μαγικό σχολείο» Ηλίας Φλωράκης, σκηνοθέτης, συνεργάτης του Φεστιβάλ Ολυμπίας.

20.30-20.45: Συζήτηση

20.45-21.00: Κλείσιμο της Διημερίδας. Βεβαιώσεις συμμετεχόντων

Είσοδος ελεύθερη. Πολύ περιορισμένος αριθμός θέσεων 

ΤΕΤΑΡΤΗ 03/04
Η αίθουσα θα παραμείνει κλειστή.

 

-Είσοδος στο αφιέρωμα Ημέρες Ισραηλινού Animation: 5€ (γενική είσοδος)

-Είσοδος στην προβολή της ταινίας Η θάλασσα μέσα μου: 7€ (γενική είσοδος)

-Είσοδος για όλες τις αίθουσες: 7€, 5€* (μειωμένο)

  • Κάθε Πέμπτη ισχύει προσφορά εισόδου για 2 άτομα με ένα εισιτήριο στα 7€ 
  • Δευτέρα έως Παρασκευή (προβολές στις 18.00): γενική είσοδος 5 €

-Ειδικά για την ταινία Ελεύθερο θέμα:

  • 2 άτομα με 1 εισιτήριο με επίδειξη φοιτητικής ταυτότητας το Σάββατο 30/03 και την Δευτέρα 01/04 και στις 2 προβολές

- Είσοδος στη διημερίδα "Η αξιοποίηση του κινηματογράφου στο σχολικό περιβάλλον": Ελεύθερη (Πολύ περιορισμένος αριθμός θέσεων)

*Το μειωμένο εισιτήριο αφορά στις παρακάτω κατηγορίες:

μαθητές, φοιτητές, άτομα άνω των 65 ετών, άνεργοι, άνθρωποι με αναπηρία - ΑμεΑ (ισχύει και για έναν/μία συνοδό), δάσκαλοι-καθηγητές, ατέλειες.

 

Προνόμια μελών σε ΜΜΕ

-Αθηνόραμα Club(Αθηνόραμα): Από Δευτέρα έως και Πέμπτη, ειδική τιμή € 5

 

περισσότερα

Πρώτη ΣελίδαΠροηγούμενη ΣελίδαΣελίδα 4 από 153Επόμενη ΣελίδαΤελευταία Σελίδα