Ο ιστότοπος της Ταινιοθήκης της Ελλάδος βρίσκεται σε διαδικασία αναβάθμισης

Μουσείο Κινηματογράφου

Επισκευθείτε την πολύ ενδιαφέρουσα ενότητα "Μουσείο Κινηματογράφου"

Μέσα από την ενότητα αυτή, θα μπορέσετε να πλοηγθείτε στα Ψηφιακά Μουσειακά Εκθέματα και να δείτε βίντεο με τρισδιάστατη αναπαράσταση για δέκα από αυτά.

Επίσης θα βρείτε ενδιαφέρουσες πληροφορίες, για την πολυμεσική έκδοση της Ταινιοθήκης της Ελλάδος και του Μουσείου Κινηματογράφου.

Αρχική σελίδα » Νέα & Ανακοινώσεις

Νέα & Ανακοινώσεις

[05/04/2016]  Δημοσιεύτηκε από Admin

Πρόγραμμα Προβολών: Πέμπτη 07 Απριλίου έως Τετάρτη 13 Απριλίου 2016

ΑΙΘΟΥΣΑ Α

11Ο ATHENS ANIMFEST


ΠΕΜΠΤΗ 07/04

18.10 Μικρού Μήκους 1 (Διαγωνιστικό)

20.10 Μικρού Μήκους 2 (Διαγωνιστικό)

22.10 Μικρού Μήκους 3 (Διαγωνιστικό)


ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 08/04

18.10 Μικρού Μήκους 4 (Διαγωνιστικό)

20.10 Μικρού Μήκους 5 (Διαγωνιστικό)

22.10 Μικρού Μήκους 6 (Διαγωνιστικό)


ΣΑΒΒΑΤΟ 09/04

18.10 Μικρού Μήκους 7 (Διαγωνιστικό)

20.10 Μικρού Μήκους 1 (Διαγωνιστικό)

22.10 Μικρού Μήκους 2 (Διαγωνιστικό)


ΚΥΡΙΑΚΗ 10/04

12.00  Ένας άνδρας μόνος | Α Single Man (ΗΠΑ, 2009, 99')

           Σκηνοθεσία: Tom Ford

           Ομιλητές: Γιάννης Ζουμπουλάκης, Ελισάβετ Παπανδρέου, Γιάννης

                              Μαλογιάννης

 

 

18.10 Μικρού Μήκους 3 (Διαγωνιστικό)

20.10 Μικρού Μήκους 4 (Διαγωνιστικό)

22.10 Μικρού Μήκους 5 (Διαγωνιστικό)



ΔΕΥΤΕΡΑ 11/04

18.10 Μικρού Μήκους 6 (Διαγωνιστικό)

20.10 Μικρού Μήκους 7 (Διαγωνιστικό)

22.10 Μικρού Μήκους 1 (Διαγωνιστικό)


ΤΡΙΤΗ 12/04

18.10 Μικρού Μήκους 2 (Διαγωνιστικό)

20.10 Μικρού Μήκους 3 (Διαγωνιστικό)

22.10 Μικρού Μήκους 4 (Διαγωνιστικό)


ΤΕΤΑΡΤΗ 13/04

18.10 Μικρού Μήκους 5 (Διαγωνιστικό)

20.10 Μικρού Μήκους 6 (Διαγωνιστικό)

22.10 Μικρού Μήκους 7 (Διαγωνιστικό))



ΑΙΘΟΥΣΑ Β


11Ο ATHENS ANIMFEST

ΠΕΜΠΤΗ 07/04

18.10 Σπουδαστικές 1 (Διαγωνιστικό)

20.10 Σπουδαστικές 7 (Διαγωνιστικό)

22.10 Piotr Dumałα (Αφιέρωμα)


ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 08/04

18.10 Σπουδαστικές 2 (Διαγωνιστικό)

20.10 Σπουδαστικές 6 (Διαγωνιστικό)

22.10 O! Pla Animation 2015 (Αφιέρωμα)


ΣΑΒΒΑΤΟ 09/04

18.10 Σπουδαστικές 3 (Διαγωνιστικό)

20.10 Σπουδαστικές 5 (Διαγωνιστικό)

22.10 Μικρού Μήκους (Πανόραμα)


ΚΥΡΙΑΚΗ 10/04



«μικρή λέσχη»


18.00 Μάκμπεθ (Macbeth) - O. Welles (1948, 16mm, 92’)

           Στα αγγλικά με γαλλικούς υπότιτλους

20.00 Αγάπη (L’ Amore) - R. Rossellini  (1948, 16mm, 70’)

         Προλογίζει η Έφη Θεοδώρου, σκηνοθέτις

         


22.10 Σπουδαστικές 4 (Διαγωνιστικό)


ΔΕΥΤΕΡΑ 11/04

18.10 Σπουδαστικές 5 (Διαγωνιστικό)

20.10 Σπουδαστικές 3 (Διαγωνιστικό)

22.10 Μικρού Μήκους (Πανόραμα)


ΤΡΙΤΗ 12/04

18.10 Σπουδαστικές 6 (Διαγωνιστικό)

20.10 Σπουδαστικές 2 (Διαγωνιστικό)

22.10 The Search for Silverspear (Special Screening)


ΤΕΤΑΡΤΗ 13/04

18.10 Σπουδαστικές 7 (Διαγωνιστικό)

20.10 Σπουδαστικές 1 (Διαγωνιστικό)

22.10 November 10th Battle of Surabaya (Special Screening)

 


περισσότερα

[30/03/2016]  Δημοσιεύτηκε από Admin

Πρόγραμμα Προβολών: Πέμπτη 31 Μαρτίου έως Τετάρτη 06 Απριλίου 2016

 ΑΙΘΟΥΣΑ Α

 ΠΕΜΠΤΗ 31/03

19.30 Η Εβίτα δεν κοιμάται πια εδώ/ Eva No Duerme Σκηνοθεσία: Πάμπλο

           Αγουέρο (Γαλλία, Αργεντινή, Ισπανία, 2015, 106’) Διανομή: Rosebud 21/

           Feelgood Entertainment

21.15 Ένα τραγούδι για το ηλιοβασίλεμα/ Sunset Song Σκηνοθεσία: Τέρενς Ντέιβις   

           (Ηνωμένο Βασίλειο, Λουξεμβούργο, 2015, 135’Διανομή: One From the

            Heart

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 01/04

19.30 Η Εβίτα δεν κοιμάται πια εδώ

21.15 Ένα τραγούδι για το ηλιοβασίλεμα

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 02/04

 

«μικρή λέσχη»

ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ

20.00 Παϊζά (Αυτοί που έμειναν ζωντανοί)  (Paisan) - R. Rossellini (1946, 35mm 134’)

Προλογίζει η Μαρία Κομνηνού, Γενική Γραμματέας Δ.Σ. Ταινιοθήκης – Αν. Καθηγήτρια Πανεπιστημίου Αθηνών

 

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 03/04

19.30 Η Εβίτα δεν κοιμάται πια εδώ

21.15 Ένα τραγούδι για το ηλιοβασίλεμα

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 04/04

19.30 Η Εβίτα δεν κοιμάται πια εδώ

21.15 Ένα τραγούδι για το ηλιοβασίλεμα

 

ΤΡΙΤΗ 05/04

19.30 Η Εβίτα δεν κοιμάται πια εδώ

21.15 Ένα τραγούδι για το ηλιοβασίλεμα

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 06/04

19.30 Η Εβίτα δεν κοιμάται πια εδώ

21.15 Ένα τραγούδι για το ηλιοβασίλεμα

 

ΑΙΘΟΥΣΑ Β

 

ΠΕΜΠΤΗ 31/03

19.00 Το κυπαρίσσι του βυθού Σκηνοθεσία: Νίκος Κορνήλιος (Ελλάδα, 2015, 85’)

20.30 Επόμενος Σταθμός: Ουτοπία Σκηνοθεσία: Απόστολος Καρακάσης (Ελλάδα,  

           2016, 97’) Διανομή: One From the Heart

22.15 Επόμενος Σταθμός: Ουτοπία

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 01/04

19.00 Το κυπαρίσσι του βυθού

20.30 Επόμενος Σταθμός: Ουτοπία

22.15 Επόμενος Σταθμός: Ουτοπία

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 02/04

19.00 Το κυπαρίσσι του βυθού

20.30 Επόμενος Σταθμός: Ουτοπία

22.15 Επόμενος Σταθμός: Ουτοπία

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 03/04

 

 

«μικρή λέσχη»

 

18.00 Ο δολοφόνος κατοικεί στο 21 ( L’assasin habite au 21) -H.G. Clouzot (1942,

            16mm, 84’)

           Προλογίζει  ο Θανάσης Βασιλείου, διδάκτωρ Αισθητικής Κινηματογράφου,

           καθηγητής στη Σχολή Σταυράκου, καθηγητής Πανεπιστημίου Aix-Marseille

20.00 Το κόκκινο ποτάμι (Red river) - H. Hawks, A. Rosson (1948, 16mm, 133’)

           Προλογίζει ο Γιάγκος Αντίοχος, κριτικός κινηματογράφου (Αθηνόραμα)

         

 

22.15 Επόμενος Σταθμός: Ουτοπία

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 04/04

19.00 Το κυπαρίσσι του βυθού

20.30 Επόμενος Σταθμός: Ουτοπία

22.15 Επόμενος Σταθμός: Ουτοπία

 

ΤΡΙΤΗ 05/04

19.00 Το κυπαρίσσι του βυθού

20.30 Επόμενος Σταθμός: Ουτοπία

22.15 Επόμενος Σταθμός: Ουτοπία

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 06/04

19.00 Το κυπαρίσσι του βυθού

20.30 Επόμενος Σταθμός: Ουτοπία

22.15 Επόμενος Σταθμός: Ουτοπία

περισσότερα

[16/03/2016]  Δημοσιεύτηκε από Admin

Πρόγραμμα Προβολών: Πέμπτη 17 Μαρτίου έως Τετάρτη 23 Μαρτίου 2016.

ΑΙΘΟΥΣΑ Α


4η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΙΣΡΑΗΛΙΝΟΥ ΚΙΝΗΜ/ΦΟΥ

 

ΠΕΜΠΤΗ 17/03

21:00 Ιστορία αγάπης και σκότους (A Tale of Love and Darkness, 2015, 95’) - Natalie

          Portman

         Παρουσία του ηθοποιού Gilad Kahana

         Είσοδος με προσκλήσεις


ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 18/03

19:00 Η επίσκεψη της μπάντας - Eran Kolirin (The Band’s Visit, 2007, 87’)

20:45 Κιπούρ - Αmos Gitai (Kippur, 2000, 123’)


ΣΑΒΒΑΤΟ 19/03

19:30 Διαγωγή μηδέν - Talya Lavie (Zero Motivation, 2014, 60’)

21:00 Το καλοκαίρι της Αβία - Eli Cohen (Aviya’s Summer, 1988, 95’)


ΚΥΡΙΑΚΗ 20/03

12:00 7 Θυμοί (Ελλάδα, 2014, 113')

           Σκηνοθεσία: Χρήστος Βούπουρας

           Ομιλητές: Γιάννης Μπακογιαννόπουλος, Κριτικός κινηματογράφου

                              Χρήστος Βούπουρας, Σκηνοθέτης

                              Στέλιος Κρασανάκης, Ψυχίατρος-Δραματοθεραπευτής-

                               Σκηνοθέτης

 

19:00 Αστυνόμος Αζουλάι - Ephraim Kishon (The Policeman, 1970, 90’)

21:00 Καλό κατευόδιο - Tal Granit & Sharon Maymon (The Farewell Party,   

         2014, 95’)


ΔΕΥΤΕΡΑ 21/03

19:00 Κανάλι Μπλάουμιλχ - Ephraim Kishon (Blaumilch Canal, 1969, 90’)

21:00 Μποφόρ - Joseph Cedar (Beaufort, 2007, 131’)


ΤΡΙΤΗ 22/03

19:00 Η ζωή σύμφωνα με την Agfa - Asi Dayan (Life According to Agfa, 1993,

          100’)

21:00 Το καλοκαίρι της Αβία - Eli Cohen (Aviya’s Summer, 1988, 95’) (E/R)


ΤΕΤΑΡΤΗ 23/03

19:00 Διαγωγή μηδέν - Talya Lavie (Zero Motivation, 2014, 60’) (E/R)

20:30 Μποφόρ - Joseph Cedar (Beaufort, 2007, 131’) (E/R)


ΑΙΘΟΥΣΑ Β


ΠΕΜΠΤΗ 17/03

18.45 Μικρή άρκτος Σκηνοθεσία: Ελισάβετ Χρονοπούλου (Ελλάδα, 2015, 86’)

20.30 Μικρή άρκτος

22.00 Φελίξ και Μέιρα


ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 18/03

18.45 Μικρή άρκτος

20.30 Μικρή άρκτος

22.00 Φελίξ και Μέιρα


ΣΑΒΒΑΤΟ 19/03

18.45 Μικρή άρκτος

20.30 Μικρή άρκτος

22.00 Φελίξ και Μέιρα


ΚΥΡΙΑΚΗ 20/03


«μικρή λέσχη»


18.00 Μεγάλες προσδοκίες (Great Expectations) - D. Lean (1946, 35mm, 113’)

         Προλογίζει ο Σωκράτης Καμπουρόπουλος, πρώην ειδικός σύμβουλος ΕΚΕΒΙ


20.15 Δολοφόνοι (The Killers / A Man Alone) - R. Siodmak (1946, 35mm, 103’)

          Προλογίζει ο Αλέξης Αλεξίου, σκηνοθέτης

         

22.00 Φελίξ και Μέιρα


ΔΕΥΤΕΡΑ 21/03

18.45 Μικρή άρκτος

20.30 Μικρή άρκτος

22.00 Φελίξ και Μέιρα


ΤΡΙΤΗ 22/03

18.45 Μικρή άρκτος

20.30 Μικρή άρκτος

22.00 Φελίξ και Μέιρα


ΤΕΤΑΡΤΗ 23/03

18.45 Μικρή άρκτος

20.30 Μικρή άρκτος

22.00 Φελίξ και Μέιρα

 


 
 

περισσότερα

Πρώτη ΣελίδαΠροηγούμενη ΣελίδαΣελίδα 4 από 126Επόμενη ΣελίδαΤελευταία Σελίδα